Radi Vám pomôžeme Po - Pia: 8:00 - 17:00  | 
+421 (0) 55 676 23 97info@lwork.sk

ZMENY A CHOROBY V DÔSLEDKU STARNUTIA

Zmeny a choroby v dôsledku starnutia

Roky bežia a telo každého z nás sa mení, starne. Mnohí vnímajú tieto zmeny negatívne, lebo je to niečo, čo nás v konečnom dôsledku oslabuje. Staviame sa k tomu skepticky, že je to zase nejaká ďalšia choroba, s ktorou budeme len v ďalšom zamotanom kruhu. Ak však dokážeme pochopiť čo sa naozaj v našom tele odohráva, môžeme učiniť konkrétne kroky, ktoré nás z toho kruhu dostanú a povedú k udržaniu si kvality zdravia či dokonca života.

 

Samozrejme, nie je pravidlom, že starnutie bude pre človeka automaticky znamenať ťažkosti a zdravotné problémy. Každý je iný, individuálny a niekto je viac citlivejší než druhý. Je pravdou, že mozog, kosti aj pokožka sa začnú správať inak, no niekoho tieto zmeny zaskočia už v 40-tke, zatiaľ čo 70-ročný žije naďalej svojím rezkým a čiperným spôsobom života. Výnimka však potvrdzuje pravidlo. Je ale isté, že ktokoľvek bude na tieto zmeny pripravený a bude im rozumieť, nemusí ho obdobie starnutia týmito náhlymi zmenami prekvapiť či dokonca vystrašiť.

 

Najčastejšie zmeny, z ktorých sa môžu rozviť ďalšie problémy, sú:

 

MOZOG, NERVOVÝ SYSTÉM

Mozog postupne ochabuje, slabne a tým sa menia aj reflexy. Je normálne, že seniori s pribúdajúcim vekom stále viac a viac zabúdajú, no u niektorých sa to môže rozviť až do stareckej demencie, Alzheimerovej choroby či iných problémov nervového systému. Na to, aby sa problém zmiernil, je vhodné vykonávať aktivity na podporu a stimuláciu mozgovej činnosti.

ZMYSLY

Starší ľudia už zvyknú mať častejšie problémy so zrakom a sluchom, ako mali kedysi. Niektorým sa môžu strácať chuťové receptory, preto si už nemôžu naplno vychutnať svoje obľúbené jedlo. Rovnako môže v staršom veku dôjsť aj k oslabeniu čuchu či hmatu. Nesúvisí to však so žiadnym určitým druhom choroby, sú to jednoducho len zmeny v dôsledku starnutia. Ak však človek o týchto zmenách vie už vopred, môže s nimi počítať a ľahšie sa im prispôsobiť.

SRDCE

Postupom veku sa pri rýchlejšej únave či pri bežných činnostiach môže zvýšiť tlak, pulzová frekvencia. V prípade zlej životosprávy a celkového životného štýlu sa môžu pridružiť aj ďalšie problémy so srdcom, ako infarkt, hypertenzia a pod. Udržať srdce staršieho človeka zdravé sa dá len pravidelným pohybom, zdravým stravovaním a aktívnym životným štýlom.

TRÁVIACI SYSTÉM

U starších ľudí častejšie dochádza k problémom s tráviacou sústavou. Mení sa aj ich vnútorné prostredie, čo vedie k častejším bolestiam brucha, zápcham, žalúdočným vredom a pod. Tu by mohla byť nápomocná zmena jedálnička, alebo prechod na úplne inú formu stravovania.

KOSTI

Kosti sú snáď najbolestivejšou citeľnou zmenou v starobe. Sú tenšie a krehkejšie, preto dochádza k rednutiu kostí, k zníženiu kostnej hmoty. To má negatívny dopad v prípade pádov, ktoré rýchlejšie vytvárajú zlomeniny. Je preto veľmi dôležité, aby starší človek venoval pozornosť prevencii pádov a osteoporóze.

 

V ďalších článkoch sa budem výlučne venovať konkrétnym a špecifickým chorobám, ktoré postihujú hlavne seniorov. Rozoberiem príčiny vzniku choroby, symptómy, ktoré vám pomôžu zorientovať sa a rozpoznať riziko začínajúcej choroby, či dané rady a liečbu ako to všetko zvládnuť s chladnou hlavou. Preto nepremeškajte ani jeden článok, pretože nikdy neviete, kedy vám pomôže v núdzi. 🙂

 

U starších ľudí je teda dôležité, aby porozumeli tomu, že sa ich telo postupom času mení. V našom prípade je dôležité, aby sme tomu neporozumeli len my, vy ako opatrovateľky, ale aj vaši klienti. Vo väčšine prípadoch je to už ale bezvýznamné, pretože u nich tie zmeny už výrazne prebiehajú. Na to ste tu však vy, aby ste im s tými všetkými zmenami, chorobami pomohli. Spoločne to s našimi budúcimi článkami perfektne zvládnete. 🙂