Radi Vám pomôžeme Po - Pia: 8:00 - 17:00  | 
+421 (0) 55 676 23 97info@lwork.sk

SUCHÝ KAŠEĽ

Každý kašeľ si zaslúži našu pozornosť. Je záťažou nielen pre naše telo, ale aj psychiku, nedopraje nám poriadny spánok a akýkoľvek záchvat kašľu môže byť príznakom vážneho ochorenia. Rozlišujú sa dva základné druhy kašľu, a to suchý a vlhký. Tento článok bude o tom dráždivom, teda suchom.

 

Kašeľ vo všeobecnosti je prudké uvoľnenie vzduchu z dýchacích ciest proti uzavretým hlasivkám. Je to obranný reflex, ktorý majú ľudia aj mnohé zvieratá, slúžiaci na ochranu pľúc. Telo sa ním snaží vyčistiť dýchacie cesty od rôznych dráždivých látok, ako sú nečistoty, mikróby a hlieny.

Kašľať môžeme zámerne alebo nedobrovoľne. Najčastejšími príčinami kašľa sú bakteriálne a vírusové infekcie. Niekedy môže byť kašeľ znakom vážnej choroby, napr. zápalu pľúc, tuberkulózy, nádorov a pod., oveľa častejšie sa však objavuje tzv. akútny kašeľ, ktorý považujeme za normálny a trvá menej ako 3 týždne. Subakútny kašeľ trvá viac ako 3, ale menej ako 8 týždňov. Pri dlhšom trvaní hovoríme o chronickom kašli.

 

SUCHÝ KAŠEĽ (DRÁŽDIVÝ)

 

PRÍZNAKY

 

Suchý kašeľ  je nepríjemný, kŕčovitý, bolestivý, dráždivý a vysiľujúci. K tomu je aj neproduktívny, pretože pri ňom nevykašliavame hlien. Cítime ho skôr v hrdle ako v hrudníku, preto je hrdlo neustále podráždené a cítime bodavú bolesť. Spravidla sa vyskytuje spontánne a netrvá príliš dlho. Takýto kašeľ je prítomný hneď na začiatku ochorenia a môže sa neskôr zmeniť na vlhký – produktívny.

 

PRÍČINY

 

Objavuje sa väčšinou pri zápale horných dýchacích ciest, prechladnutí či chrípke. Môže ho vyvolávať aj veľmi suchý a ohriaty vzduch, alergie, astma, výtok z nosnej dutiny, ale aj dráždivé látky, ako napr. prach, chemické alebo plynové výpary, cigaretový dym.

 

FARMAKOLOGICKÁ LIEČBA

 

Suchý kašeľ je potrebné tlmiť, pretože chorého veľmi unavuje. Na to sú určené antitusiká, ktoré sa delia na:

  • nenarkotické antitusiká – sú voľne dostupné v lekárni vo forme kvapiek, sirupov alebo pastiliek; znižujú nutkanie na kašeľ a jeho dráždivosť; pôsobia čisto len na hrdlo; bez inštrukcie od lekára by sa antitusiká nemali používať dlhšie ako týždeň; ak ťažkosti naďalej pretrvávajú, hoci ste ich zodpovedne užívali, je nutné znovu navštíviť lekára
  • narkotické antitusiká – sú to alkaloidy a deriváty ópia, ktoré už pôsobia aj na centrum kašľa v mozgu; znižujú v ňom citlivosť na potrebu kašľa, pomáhajú aj od bolesti; najbežnejší je kodeín, ale jeho užívanie musí zhodnotiť aj predpísať lekár

 

DOMÁCA LIEČBA

 

  • Vyzdvihnutie vankúša.
    Keď ležíme, dráždivé látky sa nám jednoduchšie dostávajú do krku a spúšťajú kašeľ. Preto je lepšie dať si pod hlavu viac vankúšov, aby bola vyššie a lepšie sa nám dýchalo.
  • Alergia na prach.
    Častá príčina najmä nočného kašľa, lebo sme vystavovaní roztočom. Je nutné používať antialergické obliečky, plachty prať v horúcej vode 1x do týždňa. Rovnako by nemali byť v spálni ani zvieratá.
  • Nádcha.
    Proti nádche existujú lieky, tzv. dekongestíva – nosové kvapky, ktoré zmierňujú opuch nosovej sliznice. Týmto sa však lieči závažná nádcha, na prekonanie prechladnutia zvyčajne postačuje kuracia polievka, veľa tekutín a oddych.
  • Zvlhčovač vzduchu.
    Suchý teplý vzduch je plný choroboplodných zárodkov a mikróbov, ktoré v priestore víria a napádajú náš dýchací systém. Preto je dobré zaobstarať si zvlhčovač vzduchu, ktorý v izbe udržuje vlhkosť a výrazne zlepšuje dýchanie. Najlepšie je doň aplikovať len čistú vodu.
  • Prestať fajčiť.

NA ZÁVER RADA NIELEN PRE OPATROVATEĽKY:

 

Ak vás alebo vášho klienta trápi suchý kašeľ, nemusíte hneď siahať po klasických liečivách. Existuje mnoho domácich – prírodných receptov, ktoré naozaj fungujú. Ak nemáte ešte ďalšie príznaky choroby okrem kašľa, môžete sa inšpirovať nasledovnými jednoduchými receptami:

  • Domáci medový sirup – do sklenenej nádoby vložte nadrobno pokrájané kúsky citróna a zázvoru; tie zalejte medom tak, aby ním boli všetky kúsky prekryté; nádobu uzavrite a vložte do chladničky, až dokým sa nevytvorí akoby želatína; môžete to jesť aj priamo z lyžičky, alebo do pohára teplej vody či bylinkového čaju pridáte 1 až 2 čajové lyžičky medového sirupu a vypijete; užívajte niekoľkokrát denne, kým sa príznaky suchého kašľa nezlepšia.
  • Cibuľový sirup – pripravíte si ho z 1 lyžičky medu a z 1 surovej cibuľovej šťavy; nechajte odstáť viac ako 3 až 4 hod.
  • Odvar z ľanových semienok – 3 polievkové lyžice ľanových semienok povarte s pohárom vody 5 minút; nechajte vychladnúť, pridajte ešte trošku čerstvej citrónovej šťavy a 1 polievkovú lyžicu medu; dobre premiešajte a vypite; najlepšie 3x denne.
  • Tymiánová masť/krém – natrite na hrudník a chrbát najlepšie pred spaním; nájdete v každej lekárni.