Radi Vám pomôžeme Po - Pia: 8:00 - 17:00  | 
+421 (0) 55 676 23 97info@lwork.sk

🎄 PRACOVNÉ VIANOCE V NEMECKU 🎄

Vianocna vyzdoba a darceky

Aj vy ste
opatrovateľkou a čakajú vás Vianoce, ktoré strávite
s cudzou rodinou v zahraničí? Možno to budú vaše prvé Vianoce mimo domova, a
práve vám je venovaný tento článok. Poradíme vám, ako aspoň čiastočne zvládnuť smútok
z odlúčenia a napriek tomu si užiť vianočné sviatky. V budúcom článku
rozoberieme niečo málo o nemeckých vianočných tradíciách a spíšeme slovnú
zásobu na tému Vianoce, ktorá sa zíde najmä tým, ktorí cestujú do nemecky
hovoriacich krajín po prvý raz.


Vianoce sú tým obdobím v roku, kedy sa schádza celá rodina. Mnoho z nás si pod pojmom ideálne Vianoce predstaví vyzdobený stromček, voňavú kapustnicu, chutného kapra či rezne so zemiakovým šalátom, vôňa čerstvo napečených perníkov, vianočné rozprávky alebo prechádzky po vysvietenom námestí. Mladšie generácie sa tešia predovšetkým na koláčiky a darčeky, tie staršie zasa prežívajú radosť najmä z prítomnosti svojich najbližších. Vianoce nie sú však len o prijímaní, ale aj o niečom inom. O dávaní, o pomoci.

Existujú povolania, ktoré sa musia vykonávať aj počas Vianoc, počas celého roka a to každý jeden deň. Okrem policajtov, hasičov či lekárov, sú často na sviatky v práci, väčšinou v zahraničí, aj napríklad opatrovateľky seniorov.


OPATROVANIE POČAS VIANOC

Dôvodov, prečo si opatrovateľka vyberie stráviť Vianoce pracovne v cudzine, je hneď niekoľko. Najčastejším dôvodom je potrebná finančná odmena, no niekedy je za tým aj omnoho ušľachtilejšia myšlienka. Existuje veľa prípadov, keď sa opatrovateľka natoľko zblíži so svojím klientom, že ho začne vnímať ako člena svojej rodiny. Rozhodne sa preto oňho starať aj v období Vianoc, hoci na úkor stretnutia sa s vlastnými príbuznými.

Prídu však momenty, keď sa radosť z pomoci zmení na smútok z odlúčenia. Práve počas Vianoc je všetko nežnejšie, clivejšie a odlúčenie je mnohokrát ťažšie a smutnejšie, než kedykoľvek predtým.🎄 Prinášame vám niekoľko rád, ako tento smútok aspoň sčasti zmierniť: 🎄

Nezabudnite si so sebou vziať fotografiu svojej rodiny. Fotky v mobiloch sú síce fajn, ale niet nad čaro vytlačenej fotografie v ráme, na ktorú sa môžete kedykoľvek pozrieť. Keď vám bude ťažko, pohľad na príbuzných vás určite povzbudí.

Určite si počas sviatkov zavolajte so svojimi blízkymi. Volajte si s nimi často. Či už to bude len obyčajný telefonát alebo videohovor, všetko sa počíta a aspoň na malý moment sa priblížite k domácej atmosfére.

Vo svojej izbietke si urobte vlastnú vianočnú výzdobu, pustite si k tomu vianočné koledy a spomínajte na zábavné momenty, ktoré ste počas Vianoc zažili. Rozveselí vás to, nabije energiou a nebudete sa cítiť tak osamelo.

Pripravte si vianočný pokrm, ktorý zvyknete jedávať aj doma. Pravdaže, klientovi navarte preňho známu tradičnú večeru, avšak nezabúdajte ani na seba. Pripomeniete si tak domov aj cez chuťové poháriky.

Na Štedrý deň si naplánujte čo najmenej povinností, prípadne si ich rozvrhnite tak, aby ste si mohli čaro sviatkov užiť aj vy. Večer si pustite obľúbený vianočný film, najlepšie ten, ktorý vám zaručene zdvihne náladu.    

🎄 🎄 🎄