Radi Vám pomôžeme Po - Pia: 8:00 - 17:00  | 
+421 (0) 55 676 23 97info@lwork.sk

POKOJ V DUŠI POČAS PANDÉMIE


Všetkých nás zasiahla náhla zmena v rámci COVID-19 – koronavírusu. Razom sme boli prinútení zastaviť, spomaliť sa, uvedomiť si vážnosť situácie či prehodnotiť všetky svoje doterajšie hodnoty. Avšak každá minca má 2 strany a aj aktuálna karanténa priniesla so sebou mnoho pozitív. Prestaňme byť sebci, prestaňme sa ľutovať a začnime si brať z tejto situácie len to najlepšie.


Zobudili sme sa do iného rána než sme boli zvyknutí. V uliciach mesta všetko stíchlo, hromadná doprava ostala prázdna, školy sa zatvorili. Ľudia spanikárili a začali vykupovať múku, lieky proti horúčke a predražené rúška. Začali sme panikáriť, pretože sme sa v takejto situácii jakživ neocitli. Báli sme sa čo bude o týždeň, zajtra, o hodinu. Nastal v našej krajine chaos, ktorý sme si zapríčinili predovšetkým my samy. Naša škodoradostná a sebecká nátura spôsobila tento chaos, ktorému sme mohli s ľahkosťou predísť. Naša nezodpovednosť a hrdosť nás, pravdepodobne, priviedli do tohto stavu – do stavu hromadnej karantény. Na prvý pohľad vyzerá tento scenár katastroficky a určite sa mnohí z nás aj podobne, ak nie rovnako, cítili. Každý deň samé zákazy, príkazy a obmedzenia. Napriek tomu sme prahli po ďalších a ďalších informáciách, aktualizáciách, hoci sme už nimi boli presýtení a robilo nám to väčšmi a väčšmi zle. Priviedli sme sa do stavu, z ktorého už nebolo cesty späť. Avšak každá, akokoľvek zlá, situácia nesie so sebou aj to dobré. Možno ešte niečo lepšie, než sme si mysleli.

 „Keď sa človek nedokáže zastaviť sám, urobí to za neho príroda.“

Prestali sme si vážiť svoje zdravie, preto sme dostali takú chorobu, aby sme si uvedomili, že na ňom najviac záleží. Prestali sme fungovať v rodinách, a preto nás táto choroba zavrela do našich domovov, aby sme sa opäť naučili fungovať ako rodina. Prestali sme si vážiť starých a chorých, preto sme dostali takú chorobu, aby sme si uvedomili, akí sú zraniteľní. Prestali sme si vážiť prírodu, preto sme dostali takú chorobu, aby sme si uvedomili, ako je pre nás príroda a pobyt v nej tak vzácny. Začali sme tráviť najviac času v nákupných centrách, a preto nám ich táto choroba zavrela, aby sme si uvedomili, že šťastie sa nedá kúpiť. Začali sme si myslieť, že na vzhľade najviac záleží, a preto nám táto choroba zakryla tváre, aby sme si uvedomili, že nezáleží na výzore, ale na duši.

Zobudili sme sa do iného rána. Do rána, v ktorom peniaze nie sú všetko, kde rodina a zdravie sú viac ako pracovná obedová pauza či telefonát s klientom. Zobudili sme sa do rána, kde z oblohy zmizli lietadlá, neuveriteľne sa prečistil vzduch či vodné hladiny a rieky. Zrazu si plne uvedomujeme spev vtákov, mäso v chladničkách sme vymenili za zeleninu a ovocie. Začali sme si viac umývať ruky, dbať viac o zdravie a dokázali sme si bez výčitiek nájsť čas na pokojné popíjanie čaju či na knihy, ktoré boli doteraz zapadnuté prachom. Začali sme sa viac úprimne zaujímať o svojich blízkych, venovať svoj čas deťom, ale aj sebe. Objavili sme nové záujmy či sa vrátili k svojim starým záľubám, na ktoré sme už aj zabudli.  

Tento vírus nám toho veľa berie, ale zároveň nám toho veľa dáva. Dáva nám možnosť polepšiť sa, naučiť a pochopiť, čo je v živote najdôležitejšie. Niekedy človek potrebuje začať odznova. Dať si šancu na úplne nový začiatok. Čistý štít. Zbaviť sa všetkého, čo sa pokazilo a napraviť to. Očistiť sa od všetkého negatívneho a sústrediť sa na to pozitívne. Celá táto situácia je príležitosť zastaviť sa a reflektovať samých seba, uvoľniť a oslobodiť sa od všetkého, čo nás doteraz brzdilo a obmedzovalo. Je to čas na prehodnotenie svojich priorít a prepojenie sa so svojou dušou, aby sme potom, keď týmto prejdeme, mohli žiť kvalitnejší, slobodnejší a zmysluplnejší život. Nepremárnime túto príležitosť, možno je tou poslednou.


Dnes ráno sme sa zobudili. Sme zdraví. Sme nažive. Dýchame. Ospravedlňme sa za všetky svoje sťažnosti a buďme naozaj vďační za všetko, čo v živote máme. Skutočne to precíťme. Dovoľme tomuto pocitu prúdiť celým našim telom čo najčastejšie sa dá. Urobme si z tohto nový, pozitívny a nádherný zvyk.