Dýchanie je pre človeka nevyhnutné, automatické a tak samozrejmé, že si ho naplno uvedomujeme až vtedy, keď nastanú ťažkosti s ním spojené. Ťažkosti s dýchaním, známe aj ako dýchavičnosť, sú nepríjemné, nebezpečné a pre seniorov obzvlášť život ohrozujúce. Čo dýchavičnosť spôsobuje, aké sú jej príznaky a ako jej predchádzať, sa dočítate v tomto článku.
So starnutím sa spája oslabenie telesných orgánov, a teda aj dýchacích svalov. Starší človek vdychuje menší objem vzduchu, no organizmus potrebuje viac kyslíka, než je ho človek schopný prijať, preto nastáva stav – dýchavičnosť. Ide o rýchle a zároveň ťažké dýchanie sprevádzané pocitom vyčerpania vzduchu, kde si ľudia myslia, že nemôžu dýchať dostatočne hlboko a rýchlo. Dýchavičnosť sa môže prejaviť náhle ako akútna dýchavičnosť, alebo postupne v priebehu času ako chronická dýchavičnosť.
DÝCHAVIČNOSŤ A JEJ PRÍČINY:
- alergie, astma, vírusové ochorenia
- veľmi suchý vzduch
- prašné alebo zadymené prostredie
- niektoré prípravky a chemikálie používané v domácnosti
- domáce zvieratá
- nesprávna životospráva, zlý životný štýl
- psychické ťažkosti, stres
- lieky
- chrápanie
- fajčenie
- zlé držanie tela a výrazne skrátené svalstvo hrudníka, trapézových svalov, hrudnej oblasti chrbtice a medzilopatkového svalstva
DÝCHAVIČNOSŤ A JEJ HLAVNÉ PRÍZNAKY:
- namáhavé dýchanie
- rýchle zadýchanie, dusenie či lapanie po dychu
- chronický alebo suchý kašeľ
- bolesť a suchosť v hrdle a krku
- zahlienenosť dýchacích ciest, dutín a pľúc
- bolesť na hrudníku alebo pískanie v hrudníku
DÝCHAVIČNOSŤ A JEJ VEDĽAJŠIE PRÍZNAKY:
- modré zafarbenie pier
- nepohodlie alebo bolesti v rukách
- opuch v oblasti členkov a nôh
- potenie, horúčka
- neobvyklá únava
- neúmyselná nechuť do jedla, úbytok hmotnosti
PRVÁ POMOC PRI DUSENÍ!
Ak klient veľmi ťažko dýcha, nemôže sa nadýchnuť, alebo sa sústavne dusí, okamžite treba volať záchranku. Klientovi môže dusenie spôsobovať aj vdýchnutý cudzí predmet, ktorý mu blokuje dýchacie cesty. Po 3 až 5 minútach bez kyslíka dochádza k trvalému poškodeniu mozgu. Najideálnejšie je, keď človek kašle. No ak kašeľ ustal a dotyčný sa stále dusí, je potrebné poskytnúť prvú pomoc do času, kým príde záchranná služba.
- Postavte sa za neho, predkloňte ho a udrite päťkrát medzi lopatky.
- Ak nepomáha, oviňte ruky okolo jeho tela tak, že jednu ruku zovrite v päsť a umiestnite ju pod rebrá, medzi pupok a hrudnú kosť.
- Na päsť položte druhú ruku a päťkrát zatlačte smerom do brucha a nahor.
- Ak to nepomáha a človek odpadáva, položte ho na chrbát na zem, kľaknite si k nemu a hranami dlaní uložených na sebe prudko stlačte hornú časť brucha.
- Ak človek nezačal dýchať, začnite s oživovaním. Stláčajte hrudník a vdychujte mu kyslík v pomere 30:2.
NA ZÁVER RADA NIELEN PRE OPATROVATEĽKY:
Ak má senior alebo vy sama ťažkosti a s dýchaním, uistite sa, či ich nespôsobujú nejaké alergény, napr. peľ, prach, plesne, perie, domáce zvieratá, dym z fajčenia a pod. Je dôležité byť v zdravom prostredí, pravidelne vetrať, vo veľmi horúcich dňoch a pri suchom vzduchu používať zvlhčovače vzduchu. Jednoznačne pomáha fyzická aktivita, prechádzky, dychové cvičenia, masáže. Rovnako je dôležité pravidelné čistenie nosa a veľmi účinná je inhalácia určená na všetky dýchacie cesty. Je vhodné posilňovať imunitu aj vitamínmi, kvôli predchádzaniu zápalom, vírusom a infekciám, ktoré číhajú na dýchacie ústrojenstvo.