Radi Vám pomôžeme Po - Pia: 8:00 - 17:00  | 
+421 (0) 55 676 23 97info@lwork.sk

GERIATRICKÁ ASTMA

Príchod jari so sebou prináša aj rôzne alergie, dýchacie problémy a astmy. Tentoraz sa budem venovať práve astme, ktorá sa netýka len detí a mladých ľudí, ale číha aj na seniorov. Ide o tzv. geriatrickú astmu.

 

Astma predstavuje sťažené dýchanie, v skutočnosti je to trvalý zápal dýchacích ciest. Môže byť spôsobená rôznymi podnetmi, akými sú dráždivé látky či alergény, ktoré sú vdychované do pľúc. To vedie k dýchavičnosti, tlaku na hrudi a následne ku kašľu.

Astma, zápal dutín a alergická nádcha najčastejšie vznikajú v detskom alebo mladšom veku, väčšinou však pretrvávajú do dospelosti a staroby. Je teda známe, že postihuje ľudí všetkých vekových kategórií a bežne sa vyskytuje aj u ľudí starších ako 65 rokov.

Astma však môže seniorom spôsobiť omnoho vážnejšie zdravotné problémy, pretože sú náchylnejší k respiračným zlyhaniam už aj pri slabšej forme. Na rozdiel od mladších ľudí, sa u starších môže objaviť aj dočasné zlepšenie, no viac pravdepodobnejšie je, že prejavy astmy zostanú naďalej závažné, niekedy až smrteľné v dôsledku oslabenej imunity.

Diagnóza a liečba astmy či alergických chorôb u seniorov je vo vyššom veku komplikovanejšia z hľadiska pridružených iných ochorení, akými sú napr.: CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc), pľúcna hypertenzia, pľúcna embólia, rakovina pľúc, žalúdočný reflux, dysfunkcia hlasiviek, srdcové zlyhania a pod.

 

Seniori majúci geriatrickú astmu môžu mať:
  • dlhotrvajúcu astmu – bola im diagnostikovaná už v detstve a niesli si ju so sebou desaťročia, až napokon nanovo vypukla
  • astmu s neskorším nástupom – bola im diagnostikovaná až v neskoršom veku po prvýkrát

 

Existuje však niekoľko závažných príznakov geriatrickej astmy u seniorov:
  • znížený maximálny výdych
  • zvýšená dýchavičnosť pri námahe
  • tlak na hrudi alebo sipot
  • často sa opakujúci najmä suchý kašeľ
  • časté budenie sa vďaka príznakom astmy
  • znížená schopnosť reakcie na lieky
  • zvýšené používanie inhalátora
  • zníženie kvality života

 


NA ZÁVER RADA PRE OPATROVATEĽKY:

 

Seniori majú okrem iného aj ďalší problém s dodržiavaním liečby. Nie je to z psychických dôvodov, ako u mladších, ale seniori majú zväčša nejaký hendikep, napr. svalovú poruchu, vadu zraku, problémy s prehĺtaním liekov, zažívacie problémy či problémy s pamäťou. Je preto dôležité, aby si ustriehla a vždy dôkladne skontrolovala či klient užil všetky potrebné lieky, ktoré mu môžu astmu aspoň sčasti minimalizovať. Takisto nie je vždy astma astmou. Príznaky dýchavičnosti a kašľa môžu byť spôsobené aj vedľajšími nežiaducimi účinkami liekov, ktoré sú často seniorom predpisované a môžu spôsobiť chronický kašeľ. Ide o ACE inhibítory, ktoré sú obsiahnuté najmä v liekoch na vysoký krvný tlak. Je to dôležité odkontrolovať a pri neustálom podozrení na možnú geriatrickú astmu je nutné kontaktovať lekára – alergológa.