Radi Vám pomôžeme Po - Pia: 8:00 - 17:00  | 
+421 (0) 55 676 23 97info@lwork.sk

AKO SA VYROVNAŤ SO STRESOM V ZAMESTNANÍ

Nie všetok stres je negatívny.  Problémom sa stane vtedy, ak je na nás už toho priveľa, ak sme vystavení rôznym intenzívnym či dlhodobým tlakom, s ktorými nie sme schopní vyrovnať sa a zvládať ich.

Stres je normálnou súčasťou každodenného života. Pozorujeme ho doma, takmer v každom povolaní, a teda aj v tom tvojom – v opatrovateľstve. Každý opatrovateľ je vystavovaný rôznym zmenám, neznámym situáciám, novým prostrediam a osobitým rodinám, čo vedie k permanentnému stresu. Mnoho opatrovateľov sa kvôli tomu cíti bezradne, myslia si, že stres k práci automaticky patrí, a preto sa s ním musia vyrovnať, v horšom prípade si naň zvyknúť. Boja sa, že ak sa pokúsia niečo zmeniť, stratia svoju prácu. No nie je tomu tak! V tomto článku ťa presvedčím o tom, že existujú možnosti, ktoré ti pomôžu vyrovnať sa so stresom, bojovať proti nemu a úspešne ho prekonať.

 

V predchádzajúcom článku „SYNDRÓM VYHORENIA: KEĎ PRÁCA CHOROBNE PRERASTÁ CEZ HLAVU“ som riešila prečo vzniká, aké sú jeho príznaky a ako mu predísť. Práve s týmto syndrómom vyhorenia úzko súvisí stres.

Nie všetok stres je negatívny. Samozrejme, určitá dávka stresu je potrebná pre optimálne žitie, pretože nás môže upozorniť na hroziace nebezpečenstvo či preto, aby nás popohnal k dosiahnutiu určitého cieľa, či k dokončeniu úlohy. Stres sa stane problémom vtedy, ak je na nás už toho priveľa, ak sme vystavení rôznym intenzívnym či dlhodobým tlakom, s ktorými nie sme schopní vyrovnať sa a zvládať ich. Stávame sa čoraz viac napätými, podráždenými, nespokojnými ľuďmi, čím sa zhoršujú naše vzťahy a poškodzuje zdravie. Aj keď stres vzniká v hlave, ovplyvňuje zdravie celého tela.

Príznaky stresu môžu byť:

  • psychické – depresia, hnev, úzkosť, nespavosť, únava, problémy s koncentráciou, strata chuti do jedla a pod.
  • fyzické – nevoľnosť, nepokoj, ťažké dýchanie, bolesti na hrudi, svalové kŕče a pod.

 

Ak akékoľvek príznaky stresu trvajú príliš dlho, môžu veľmi negatívne ovplyvniť zdravie, zvýšiť riziko vysokého krvného tlaku, čo môže viesť až k infarktu či mŕtvici. Preto je veľmi dôležité uvedomiť si, že sa ťa to týka, že sa ti to deje. Pre nedostatok času si to možno ani nestihneš uvedomiť, no čím skôr sa s problémom vyrovnáš, tým lepšie. Problémy samé nevymiznú, je potrebné postaviť sa im čelom.

Ak ani ty nechceš byť obeťou stresu, môžeš pre seba urobiť mnoho vecí. Pomocou jednoduchých, všeobecných, zato veľmi účinných rád a techník ti pomôžem ako stres identifikovať, ako sa pred ním ochrániť a ako mu z väčšej časti predísť.

 

PREVENCIA VOČI STRESU:
  1. Príčina stresu.
    V prvom bode je dôležité zistiť, čo nám spôsobuje stres. Je potrebné zájsť až do svojho vlastného vnútra, zamyslieť sa a opýtať sa samej seba: „Sú to moje myšlienky? Pocity? Či samotné správanie? Som si za stres zodpovedná ja sama alebo niekto iný, poprípade práca? Je môj stres dočasný, krátkodobý či dlhodobý?“ Je načase prestať sa ľutovať alebo robiť zo seba bezmocnú obeť. Nikdy nie je neskoro robiť niečo pozitívne. Taktiež je vhodné vopred sa pripraviť na možný stres, o ktorom už vieme, že nastane. Jeho predvídanie jednoznačne uľahčí jeho zvládanie, lebo ak dáme prednosť našim strachom či obavám, naberú na sile a v konečnom dôsledku môžu byť rovnako stresujúce ako skutočné udalosti.
  2. Odstránenie nevhodných spôsobov zvládania stresu.
    Mnohé z nás si myslia, že prekonať stres sa dá rôznymi „prvoplánovými“ aktivitami, ako je napr. fajčenie, prejedanie sa, požívanie alkoholu, užívanie liekov, príliš dlhý spánok, vysedávanie za počítačom či televízorom, oddelenosť od rodiny či priateľov a pod. Ale POZOR! Tieto aktivity nás môžu zbaviť stresu, ale len DOČASNE! Chvíľka šťastia sa opäť vytratí a opäť budeme po čase tam, kde sme aj boli, ak nie ešte v horšom rozpoložení. Je nutné nájsť si činnosti, ktoré budú pre nás prínosom a potešením aj z dlhodobejšieho hľadiska.
  3. Zmena spôsobu zvládania stresu vhodnejšími a zdravšími technikami.
    Každá z nás je iná, špecifická, jedinečná, preto si aj každá musí nájsť tú svoju najvhodnejšiu individuálnu cestu na zvládnutie už rozbehnutého stresu.

 

TECHNIKY NA ZVLÁDANIE STRESU:
  • Vyhni sa ľuďom, ktorí ťa stresujú, resp. obmedz čas, ktorý s nimi tráviš. Ak to považuješ za potrebné, ukonči s nimi akýkoľvek vzťah natrvalo. Keď sa to týka rodinky, v ktorej opatruješ, neboj sa ozvať a osloviť nadriadeného. Určite urobí všetko preto, aby ti vyhovel, pretože aj ty máš nárok na svoje práva.
  • Nauč sa povedať „nie“ aspoň niekedy. Poznaj svoje limity a neboj sa ich dať najavo.
  • Ak nastane nejaký problém, skús ho preformulovať, pozrieť sa naň z inej strany, z inej perspektívy, nájdi na negatívnom niečo pozitívne, skús sa zamyslieť nad tým, či to bude o mesiac alebo o rok ešte dôležité. Ak nie, konaj mierne a nevkladaj do toho zbytočne negatívnu energiu. Niektoré veci sa zmeniť nedajú a nedá sa na ne ani pripraviť. Preto platí staré známe pravidlo: „Čo ma nezabije, to ma posilní.“
  • Rob svoju prácu čo najlepšie, no nie perfektne. To nie je možné. Maj od seba realistické očakávania. Snaž sa zvoliť rozumné tempo a robiť veci postupne. Buď na seba hrdá za každú vec, ktorú sa ti podarí urobiť. Chváľ sa. Odmeň sa.
  • Ak si v pravidelnom strese, tvoje telo potrebuje viac odpočinku ako bežne, preto mu musíš dopriať dostatok spánku.
  • Nevynechávaj jedlo počas dňa. Snaž sa jesť zdravšie jedlá, resp. dobre vyváženú stravu plnú ovocia a zeleniny.
  • Zníž príjem alkoholu, kofeínu a nepreháňaj to s fajčením, resp. eliminuj fajčenie úplne. Tieto tzv. životabudiče sú dočasné, zhoršujú úzkosť a paradoxne môžu spôsobiť ešte vyššiu nervozitu, stres či paniku.
  • Buď fyzicky aktívna. Denné cvičenie pôsobí ako najrýchlejší odbúravač stresu a výrazne znižuje napätie.
  • Vyjdi z miestnosti alebo úplne von na čistý vzduch, stačí len na pár minút a zhlboka dýchaj. Pomaly sa nadýchni nosom najviac ako to len bude možné, zadrž dych na 5 sekúnd a pomaly vydýchni ústami. Opakuj to toľkokrát, koľko len budeš potrebovať resp. dovtedy, kým nepocítiš úľavu. Toto dychové cvičenie rob aj v prípade, ak máš migrénu, zaručene to pomôže.
  • Zastav sa, uvoľni svaly, zatvor oči a pomaly napočítaj do desať. Tvoje telo, svaly a myseľ sa upokoja.
  • Nájdi si čas na relaxáciu, na zábavu, na seba. Nájdi si popri práci nejakú aktivitu, ktorá ti bude spôsobovať radosť a ktorá ťa bude napĺňať. Žiadne výhovorky! Práca opatrovateľky je síce náročná, ale človek, o ktorého sa staráš, ťa fyzicky nepotrebuje 24h. vkuse. Využi čas pre seba, keď cez deň spí, keď je pokojný, keď ťa práve nepotrebuje. Vyjdi na záhradu a vychutnávaj si pobyt v prírode. V pokoji si vypi šálku čaju či kávy a popritom čítaj dobrú knihu. Pozeraj komédiu, počúvaj svoju obľúbenú hudbu a tancuj, medituj. Rob čokoľvek, čo poteší tvoju dušu. Mysli aj na seba a nezanedbávaj svoje potreby, ktoré ti pomôžu vyčistiť si hlavu.
  • Udržuj si humor, pretože s ním je každá cesta ľahšia.
  • Buď v kontakte so svojimi najbližšími. Hovor manželovi, deťom, kamarátkam ako sa cítiš, aké máš pocity, čo ťa trápi, čo ťa teší, čo sa ti podarilo. Vzájomná interakcia s ľuďmi, na ktorých ti záleží, ti zaručene pomôže prekonať stres z odlúčenia, zo samoty, z toho, že ti práca chorobne prerastá cez hlavu. Stresu sa zbavíš v momente, keď pocítiš, že tu nie si na to všetko sama.

 

Sú to všetko jednoduché, no tak účinné aktivity a techniky, ktoré si nie sme schopní v danom strese uvedomiť. Je nerealistické predpokladať, že sa stres z nášho života úplne a nadobro vytratí. Je však dôležité poučiť sa a každú jednu stresovú situáciu môžeme brať ako našu vlastnú spätnú väzbu. Je to dôležité natrénovať, vytvoriť si svoj systém obrany a po každej stresovej skúsenosti sa zamyslieť, čo nás k nej viedlo, či existoval spôsob, ako by sa jej dalo vyhnúť, čo sme sa z nej naučili a čo by sme nabudúce urobili inak.