Opuchy nôh rozhodne nepatria k problémom, ktoré by trápili len staršiu generáciu, práve naopak. Sú rozšíreným problémom medzi všetkými generáciami i pohlaviami. No v horúcich letných dňoch opúchajú nohy oveľa ľahšie a rýchlejšie. Ako sa s tým popasovať?
Opuchy nôh, ktoré vznikajú v teplejšom počasí sú dôsledkom vyššieho prekrvenia povrchu tela, ktoré spôsobuje neprirodzené roztiahnutie ciev a zvýšenú záťaž na funkčnosť cievneho systému. Okrem toho, že sú akoby „naliate“, nás sprevádza aj nepríjemný pocit, že sú unavené a ťažké.
Niektorým z nás opúchajú nohy viac ako iným. Môžu za to rôzne rizikové faktory, ktoré zvyšujú šance na vznik žilových ochorení.
Faktory:
- dedičnosť
- vek (so zvyšujúcim sa vekom riziko vzniku chronických žilových ochorení narastá, pri veku nad 65 rokov je to 3 až 4-násobok)
- ženské pohlavie (najmä počas obdobia prechodu či počas hormonálnej liečby)
- horúce prostredie
- nevhodné oblečenie a obuv
- nadváha a obezita
- nedostatok pohybu, dlhé sedenie či státie, časté dvíhanie ťažkých bremien, neprimeraná svalová záťaž
- fajčenie (vedie k zužovaniu a oslabovaniu cievnych stien)
- strava s nízkym obsahom vlákniny a následná zápcha
- prekonaná žilová trombóza
AKO LIEČIŤ OPUCHY NÔH
Mnoho starších ľudí sa domnieva, že má zdravotné problémy s dolnými končatinami ako daň za starobu. Avšak aj u seniorov v pokročilom veku sa dajú tieto problémy úspešne liečiť a nohám tak uľaviť od bolesti.
POLOHOVANIE NÔH A RELAX
Odporúča sa polohovať nohy nad úrovňou srdca a vyhýbať sa ležaniu na chrbte za účelom zlepšenia krvného obehu. Radšej sa otočiť na bok a po čase vo vyvýšenej polohe opuchy nôh zvyčajne na čas odznejú.
PLÁVANIE
Pri plávaní pôsobí na nohy tlak vody, ktorý sťahuje cievy a podporuje návrat krvi do srdca. Je však dôležité nekúpať sa v horúcej vode a v termálnych prameňoch.
ZNÍŽENIE PRÍJMU SOLI
Najčastejšie všeobecné odporúčanie je strava s nízkym obsahom soli, teda sodíka, keďže soľ v tele zadržiava vodu. Ďalším odporúčaním býva aj obmedzenie príjmu tekutín, to však nie je veľmi ideálne. Na jednej strane to môže čiastočne odstrániť problém, ale na strane druhej sa telo nebude prečisťovať od toxínov a mohlo by to viesť k ďalším zdravotným komplikáciám.
KOMPRESNÉ PANČUCHY
Ak nohy opúchajú v dôsledku nefunkčnosti chlopní, odporúča sa zadovážiť si a osvojiť nosenie kompresných pančúch, ktoré významne pomáhajú pri cirkulácii krvi.
LIEKY NA ODVODNENIE
Lekári zvyknú predpisovať aj lieky na odvodnenie, ktoré je možné užívať len krátkodobo na to, aby sa odstránili akútne problémy. Ich nadmerné užívanie by zdraviu mohlo len uškodiť.
VNÚTROŽILOVÁ ABILÁCIA
Lekári na opuchy nôh niekedy odporúčajú aj vnútrožilovú abiláciu. Je to procedúra, ktorej cieľom je zlepšenie prietoku krvi v žilách a tepnách nôh.
NA ZÁVER RADA NIELEN PRE OPATROVATEĽKY:
Vaše alebo klientove opúchajúce nohy si zaslúžia zvýšenú starostlivosť. V lekárni dostanete krémy a gély z liečivých rastlín, ako napr. pagaštana konského, z listov a bobúľ hrozna, listnatca bodlinatého. Ak opuch sprevádzajú aj kŕče, pomáha magnézium v klasických alebo šumivých tabletách. Po sprche sa venujte masáži a to smerom od chodidiel k stehnám, vždy mierte ku srdcu, nie od srdca. Okrem spomínaných vyložených nôh na vyvýšenú podložku môže pomôcť aj ľad zabalený do uteráka. Ak mávate opuchnuté nohy len v lete, miernite sa, dodržujte pokyny a všetko sa zasa vráti do starých koľají. Ak ich mávate často opuchnuté aj mimo leta, treba to už riešiť odborne, aby sa včas predišlo závažným zdravotným komplikáciám.