Radi Vám pomôžeme Po - Pia: 8:00 - 17:00  | 
+421 (0) 55 676 23 97info@lwork.sk

ÚPAL V STARŠOM VEKU

úpal

Teplé letné dni mnohým z nás prinášajú radosť, novú energiu do života. Neplatí to však pre všetkých, pretože pre starších ľudí môžu letné horúčavy predstavovať nebezpečenstvo ohrozenia. U seniorov je vyčerpanie z tepla skutočným problémom.

 

Úpal je prehriatie organizmu, ktorý nedokáže odvádzať prebytočné teplo.

Rozlišujeme 2 druhy: tepelný úpal a slnečný úpal (úžeh).

 

ÚPAL (TEPELNÝ)

Vzniká pri vysokej teplote a pobytom v horúcom a bezveternom prostredí s nízkou vlhkosťou vzduchu. Jednoducho povedané, tento úpal môže vzniknúť bez ohľadu na to, či sme priamo vystavení slnečnému žiareniu, alebo nie. Veľkú úlohu tu zohráva práve to dusné, pocitovo horúce počasie. Úpal preto nemusí vzniknúť len vonku, ale aj v uzavretých prehriatych priestoroch, napr. tam, kde nie je klimatizácia, vo veľkých halách, sálach, v baniach, všade tam, kde je dusno. Prejaví sa okamžite.

U seniorov je úpal obzvlášť nebezpečný, najmä ak trpia poruchami štítnej žľazy, neurologickými a kožnými chorobami či srdcovo-cievnymi poruchami.

PRÍZNAKY:

 • pocit tepla a smädu
 • únava, malátnosť, závraty, ospalosť
 • bolesti hlavy, nepokoj
 • vracanie
 • dezorientácia
 • zrýchlený pulz, sťažené dýchanie
 • suchá, horúca alebo červená pokožka či bledá a bez potu
 • kŕče, šok až bezvedomie

 

ÚŽEH (SLNEČNÝ)

Je to tzv. prehriatie mozgu. Na rozdiel od úpalu, úžeh vzniká LEN pri intenzívnom pobyte na slnku, kde slnečné žiarenie priamo dopadá na nechránenú hlavu, zátylok či celé telo. Úžeh sa môže prejaviť hneď, alebo aj s istým časovým rozostupom, napr. počas noci po dni strávenom na slnku či až na druhý deň. Ak sme vonku a aj na nás dlhšie a priamo pôsobí slnko, môžeme dostať úpal aj úžeh súčasne.

PRÍZNAKY:

 • keďže sa prejavuje ako druh úpalu, má rovnaké príznaky
 • plus sa objavujú príznaky pripomínajúce zápal mozgových blán
 • stuhnutie šije

 

 

PREVENCIA TEPELNÉHO AJ SLNEČNÉHO ÚPALU

Našťastie existujú niektoré jednoduché opatrenia, ktoré pomôžu seniorom udržať sa v bezpečí aj počas letných horúcich dní.

 • Piť veľké množstvo tekutín. Dehydratácia je koreňom mnohých zdravotných problémov, ktoré súvisia s teplom. Vyhýbať sa alkoholickým a kofeínovým nápojom, ktoré zbytočne odvodňujú a zvýšiť príjem čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré poskytnú extra dávku tekutín. Viac o dehydratácii sa dočítate TU.
 • Nosiť vhodné oblečenie. Najlepšie vzdušný a ľahký odev svetlých farieb, dôležitá je pokrývka hlavy, ako letný klobúk, šiltovka či šatka.
 • Vyhýbať sa slnku. Obdobie extrémneho tepla je medzi 11. až 15. hodinou, kedy najviac hrozí vzniku úpalu. Preto radšej uprednostňovať klimatizované alebo dobre vetrané priestory, vyberať si prechádzky do 10. hodiny alebo až po 18. hodine, keď je denná teplota nižšia. Vždy je nutné vyhľadávať tieň.

 


NA ZÁVER RADA PRE OPATROVATEĽKY:

 

PRVÁ POMOC PRI VZNIKU ÚPALU:

 

 1. V prvom rade začnite s postupným ochladzovaním postihnutého, nie prudko, aby nedošlo k teplotnému šoku. Ideálna je sprcha, kde teplotu vody treba znižovať postupne, ale ak je postihnutý niekde von, vhodné sú aj studené zábaly. Následne ho treba okamžite presunúť do tieňa.
 2. Nikdy postihnutému nepodávajte lieky na zníženie teploty!
 3. Postihnutého treba prezliecť do ľahkého a vzdušného oblečenia, prípadne mu uvoľniť odev. Uložiť ho do polosedu a ďalej prikladať studené obklady, ktoré je potrebné namáčať vo vode s teplotou od 12 do 18°C. Tie sa majú prikladať na krk, do podpazušia, na slabiny. Pri kŕčoch masírujte bolestivé miesta.
 4. Postupne dopĺňajte tekutiny a to v malých dávkach. Vhodná je čistá voda, nesýtená minerálka, studený čaj, čerstvý zeleninový alebo ovocný džús, vhodný je aj roztok vody s trochou soli a cukru na rehydratáciu organizmu.
 5. Ak postihnutý upadne do bezvedomia, uložte ho do stabilizovanej polohy, z úst vyberte zubnú protézu a okamžite zabezpečte lekársku starostlivosť, alebo zavolajte lekársku pomoc.