Pľúca sú životne dôležitým orgánom. Zaisťujú dýchanie, vďaka ktorému dochádza k okysličeniu všetkých orgánov v ľudskom tele. Ich poškodzovaním dochádza k postupnému znižovaniu pľúcnych funkcií, čo môže spôsobiť ich úplnú stratu. Zápal pľúc je jednou z najčastejších príčin úmrtia u starších osôb, preto je závažnejší, než si väčšina ľudí myslí.
Zápal pľúc, známy aj ako pneumónia, je zápalové ochorenie pľúc spôsobené bakteriálnou, vírusovou alebo mykotickou infekciou. Tieto infekcie spôsobujú u pacientov s oslabenou imunitou vznik zápalového ložiska v pľúcach, v ktorom vzniká tekutina. Tá je produktom zápalovej reakcie a na jej vzniku sa podieľa množstvo bielych krviniek. Zápal zohráva dôležitú úlohu v obrane organizmu proti infekciám, avšak zároveň spôsobí, že postihnutá časť pľúc je nedostatočne naplnená vzduchom a tým je z dýchania dočasne vyradená.
Zápal pľúc má zvyčajne mierny priebeh, avšak niektoré formy ochorenia môžu byť veľmi závažné, až život ohrozujúce. Do úvahy sa berie predovšetkým vek pacienta, typ pneumónie, akú má pacient imunitu, či podstúpil pacient operáciu, transplantáciu a pod.
INFEKČNÁ PNEUMÓNIA
-
BAKTERIÁLNA INFEKČNÁ PNEUMÓNIA
Príčiny: streptokoky (pneumokoky), pseudomonády, stafylokoky, hemofily a iné – dostávajú sa do pľúc cez ústnu dutinu a horné dýchacie cesty
Prejavy: závažné a ťažšie – vysoká teplota nad 38°C, vlhký kašeľ s vykašliavaním bielych až žltozelených hlienov alebo hnisu, môže sa objaviť aj dýchavičnosť, hnačka, nevoľnosť, chorobná zmätenosť predovšetkým u seniorov
Liečba: antibiotiká
-
VÍRUSOVÁ INFEKČNÁ PNEUMÓNIA
Príčiny: vírus chrípky, herpesvírus, cytomegalovírus
Prejavy: menej závažné až mierne – zvýšená teplota do 38°C, dráždivý suchý kašeľ, bolesť na hrudníku
Liečba: antivirotiká
-
MYKOTICKÁ INFEKČNÁ PNEUMÓNIA
Príčiny: huby – najmenej častá pneumónia, objavuje sa skôr u ľudí s poškodenou imunitou, typická u ľudí chorých na AIDS a u tých, ktorí užívajú imunosupresíva; známa je pneumocystická pneumónia, ktorá je veľmi závažná, často smrteľná
Prejavy: podobné ako u vírusovej infekčnej pneumónii
Liečba: antimykotiká
NEINFEKČNÁ PNEUMÓNIA
Takýto zápal pľúc je spôsobený rôznymi tekutými a plynnými chemikáliami, ktoré sa dostanú do dýchacích ciest. Ich účinok je zničujúci a spôsobuje ťažký zápal bez infekcie. Môže ho spôsobiť vdýchnutie chemických plynov, reflux žalúdka (zatečenie žalúdočnej kyseliny do pľúc) a iné. Neinfekčná pneumónia sa vďaka týmto vplyvom stáva citlivejšou a môže prerásť v infekčnú. Vhodnou starostlivosťou o naše pľúca výrazne znížime riziko vzniku pľúcnych chorôb.
ZÁKLADNÉ OPATRENIA + PORADENSTVO
Čo robiť, ak má opatrovaný klient zápal pľúc?
- V prvom rade je veľmi dôležitá správna a častá hygiena rúk pred akoukoľvek činnosťou či manipuláciou s klientom, rovnako aj pred prípravou jedla a pod.
- Nezdieľať s klientom rovnaké riady.
- Je nutné podávať mu dostatočné množstvo tekutín, pretože tie pomáhajú uvoľniť sekréty, ktoré môže následne z tela vylúčiť.
- Podávať lieky na zníženie horúčky.
- Účinným opatrením môže byť aj zvlhčenie vzduchu, prípadne inhalácia.
- Odporúča sa, aby mal klient chrbtovú oporu, aby bola horná časť tela vo zvýšenej polohe. To mu uľahčí dýchanie, prípadne odkašliavanie.
- Dopriať chorému odpočinok a pokoj na lôžku, žiadne namáhanie sa.
- Uistiť sa, že akákoľvek návšteva nie je chorá, prechladnutá či nekašle. Klient má stále oslabenú imunitu, nemôže byť vystavovaný ďalším baktériám. Najlepšie je nebyť s chorým v kontakte, ak je to možné.
- Ak zistíte, že naordinovaná liečba nezaberá, naopak, že sa zhoršuje, je nutné to ihneď prekonzultovať s lekárom.
NA ZÁVER RADA NIELEN PRE OPATROVATEĽKY:
Na podpornú liečbu môžete využiť bylinky. Pre uľahčenie vykašliavania a uvoľnenie hlienu sa najviac odporúča tymián (veľmi vhodná je tymiánová masť), begónia, materina dúška, harmanček, či už ako čaj, obklad alebo naparovanie sa. Echinacea podporuje obranyschopnosť imunitného systému. Vitamín C a betakarotén sú jednoznačne dobré antioxidanty. Z potravín sú najvhodnejšie tie štipľavé, ako cibuľa, cesnak, chren, ale samozrejme aj ovocie a zelenina. Zabrániť vzniku zápalu pľúc alebo aspoň ho udržiavať v miernom štádiu môže strava obohatená o zinok. V každom prípade je potrebná odborná pomoc lekára.