Radi Vám pomôžeme Po - Pia: 8:00 - 17:00  | 
+421 (0) 55 676 23 97info@lwork.sk

CHRONICKÁ OBŠTRUKČNÁ CHOROBA PĽÚC (CHOCHP)

 

Fajčíte, často mávate kašeľ, ktorému nevenujete pozornosť, trpíte dýchavičnosťou pri akejkoľvek námahe a neviete prečo? Tak zbystrite pozornosť! Toto boli len niektoré príznaky choroby tzv. CHOCHP. O čo ide?

 

CHOCHP je skratkou pre chronickú obštrukčnú bronchopulmonálnu chorobu, skôr známu ako chronická obštrukčná choroba pľúc. Je to ochorenie, pri ktorom sa pľúcne priedušky (dýchacie cesty) zužujú, zároveň sa v nich znižuje prietok vzduchu, čím sa upchávajú. Zúženie je dôsledkom opakovaného a dlhodobého zápalu dýchacích ciest. U CHOCHP sa vyskytuje aj rozdutie pľúc – emfyzém.

Takmer jedinou príčinou, a teda hlavným rizikovým faktorom, je fajčenie. Môžu k tomu prispieť aj časté ochorenia pľúc, práca v prostredí so škodlivými a dráždivými plynmi či genetické predpoklady.

 

PRÍZNAKY CHOCHP

CHOCHP sa rozvíja postupne po celé roky. Najskôr nastupujú príznaky pomaličky, potom sa zhoršujú. Týka sa najmä ľudí nad 40 rokov.

  • Kašeľ + hlieny – najčastejší prvý príznak ochorenia, ktorý je horší ráno. Zväčša ide o produktívny, vlhký kašeľ s vykašliavajúcim bezfarebným či bielym hlienom. Mnoho ľudí ho považuje len za bežný „fajčiarsky kašeľ“, ktorý sa ale postupom času mení na chronický.
  • Dýchavičnosť – je to najbadateľnejší prejav a aj hlavnou príčinou úzkosti. Zo začiatku sa objavuje len pri námahe, no postupne sa zhoršuje a môže spôsobiť ešte vážnejšie dýchacie problémy, najmä ak človek ďalej fajčí.
  • Chrapot či pískanie pri dýchaní – takisto najmä počas námahy, sprievodný príznak dýchavičnosti. Môže sa objaviť aj pri náhlom zhoršení ochorenia.
  • Problémy s hrudníkom – buď je to pocit ťažoby, alebo sú to vírusové a bakteriálne infekcie. Pri infekciách sa môžu problémy s dýchaním a kašľom omnoho zhoršiť a aj množstvo vykašľaných hlienov je vyššie. Vtedy majú hlieny žltú až zelenú farbu. Toto riziko je najčastejšie v zimných mesiacoch.
  • Cyanóza – modrofialové sfarbenie slizníc, kože, líc, pier, jazyka, spojoviek.
  • Iné prejavy – opuchy členkov, únava a iné.

 

LIEČBA CHOCHP

Hlavným cieľom liečby je zmiernenie príznakov, spomalenie ochorenia, jeho stabilizovanie, zabránenie progresii, skvalitnenie života, zníženie a prevencia množstva komplikácií či zníženie úmrtnosti.

Liečba môže byť:

  1. farmakologická – lieky na zväčšenie priesvit priedušiek (bronchodilatancie); lieky na rozpúšťanie hlienov a sekrétov hromadiacich sa v prieduškách, ktoré umožnia ich ľahšie vykašľanie (mukolytiká – napr. ACC, Ambrobene, Bromhexin, Mocosolvan); antibiotiká na liečenie prípadných infekcií dolných dýchacích ciest
  2. inou metódou – nefajčiť, včas prestať fajčiť alebo užívať lieky na podporu odvykania od fajčenia; náhrada kyslíka; očkovanie proti chrípke/pneumokokom kvôli vírusom, ktoré postihujú dýchacie cesty; rehabilitácia; vytrvalostné cvičenia; inhalácie a iné

 

Mnohí si CHOCHP zamieňajú s prieduškovou astmou, pretože symptómy sa zdajú byť veľmi podobné, až rovnaké. Omyl je však pravdou. Obe choroby sú výrazne protichodné.

CHOCHP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Článok o GERIATRICKEJ ASTME si prečítate TU.

 


NA ZÁVER RADA PRE OPATROVATEĽKY:

 

Ak klient, ktorého opatrujete, trpí chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, existuje množstvo spôsobov, ktorými mu môžete s jeho ochorením pomôcť. Nechám to na vašej fantázií, predsa len poznáte svojho klienta najlepšie, čo je preňho vhodné a čo už nie, avšak spomeniem tie najzákladnejšie:

  • Ak je fajčiar, pomôžte mu s tým skoncovať.
  • Dohliadajte na jeho pravidelné kontroly u lekára a pravidelné užívanie liekov.
  • Majte uložené číslo na klientovho odborného lekára v prípade nutnosti.
  • Zorganizujte predmety v domácnosti tak, aby mal všetko na dosah, aby sa nemusel kvôli ochoreniu namáhať či chodiť po schodoch.
  • Naučte sa, ako mu pomôcť pri akútnych problémoch s dýchaním.
  • Chodievajte s ním na časté prechádzky.
  • Občas si s ním zľahka zacvičte, aby bol udržiavaný v čo najlepšej kondícií.
  • Varte zdravé jedlá bohaté na proteíny, ovocie i zeleninu.

 

zdroj obrázka: slovenskypacient.sk