Radi Vám pomôžeme Po - Pia: 8:00 - 17:00  | 
+421 (0) 55 676 23 97info@lwork.sk

MODRINY A SENIORI

 

To, že sa ľudské telo mení a starne ma za následok to, že sa v súvislosti s tým mení aj pokožka. Začína rednúť, stávať sa suchšou, šupinatou, stráca svoju pružnosť a elasticitu. Kožné rany sa liečia pomalšie, cievy sa stávajú krehkejšími čo vedie k častejšiemu výskytu modrín hlavne u seniorov. Ako vlastne také modriny vznikajú a ako sa im dá najefektívnejšie vyhnúť, sa dočítaš práve v tomto článku.

 

V predchádzajúcom článku PORUCHY ROVNOVÁHY som rozoberala problémy s rovnováhou ako takou, avšak modriny s ňou veľmi úzko súvisia.

 

VZNIK MODRÍN

 

Lekársky termín pre modrinu je pomliaždenie, kde dochádza k viditeľnej zmene farby kože spôsobenou prasknutím alebo roztrhaním drobných krvných ciev pod kožou. K modrinám najčastejšie dochádza pri úderoch, nárazoch či pádoch, ale svoju úlohu zohrávajú aj choroby, lieky či životné podmienky. Tým, že sú seniori náchylnejší k tvorbe modrín, postačí u nich aj menšia sila úderu, ktorá ich spôsobí. Jasný príklad nastáva pri odbere krvi, kde u mladších pacientov k modrine vôbec nedôjde, zatiaľ čo u starších s veľkou pravdepodobnosťou áno.

 

PREVENCIA VZNIKU MODRÍN

 

Pre seniorov, najmä pre opatrovaných starých ľudí musí byť náročné sa samovoľne vyhýbať modrinám. No ty, ako opatrovateľka, môžeš vykonať určité opatrenia, vďaka ktorým sa vyhneš situáciám, ktoré by mohli u opatrovaného klienta, či už samostatne chodiaceho alebo s tvojou pomocou, viesť k modrinám.

  • Pomôž klientovi pri vstávaní a sadaní, tak znížiš riziko jeho možného pádu.
  • Odstráň nábytok či iné prekážky, ktoré zatarasujú klientovi jasnú a bezproblémovú cestu, aby sa mohol bezpečne pohybovať v jeho osobnom priestore.
  • Ak sa u neho objavia poruchy rovnováhy pri chôdzi, sedení či vstávaní, prediskutuj s ním alebo s jeho rodinou o možnosti využitia vychádzkových palíc, vďaka ktorým sa aj on sám bude cítiť istejšie.
  • Ak žije klient v dome so schodiskom, zabezpeč ho zábradlím, ktoré mu zabráni možnému pádu zo schodov.

 

TIPY NA ZAHOJENIE MODRÍN

 

Ak by modriny predsa len vznikli, existuje niekoľko tipov, ako ich čo najrýchlejšie zahojiť:

  • Obmedziť prítok krvi – ak sa poraní ktorákoľvek končatina, je potrebné ju zdvihnúť nad úroveň srdca
  • Znížiť prekrvenie – je potrebné na modrinu niekoľkokrát priložiť studený obklad v intervale „10 minút prikladať, 10 minút nechať odpočinúť“, aby nebola pokožka pod neustálym chladom, ale aby dýchala
  • Podporiť cirkuláciu – po dvoch dňoch striedavého chladenia je možné modrinu následne prehrievať priloženým nahriatym uterákom; 3x denne po dobu 10-tich minút
  • Masírovať – na druhý deň po poranení sa môže modrina aj niekoľkokrát denne jemne masírovať
  • Byť na slnku – ultrafialové žiarenie pomáha k urýchleniu vyblednutia modriny
  • Pozor na lieky – niektoré lieky proti horúčke, zápalu či bolesti môžu tvorbu modrín zhoršovať; dokonca acylpyrín a lieky znižujúce zrážanlivosť krvi podporujú proces zmodrenia podliatin; aj jedinci závislí od omamných látok či alkoholu majú sklon k tvorbe modrín
  • Pridať vitamín C – osoby s nedostatkom „céčka“ majú väčší sklon k vzniku krvných výronov; v prípade úrazu a modrín sa odporúča zvýšiť príjem tohto vitamínu, pretože sa podieľa na tvorbe ochrannej kolagénovej vrstvy na stenách kožných ciev

 


NA ZÁVER RADA PRE OPATROVATEĽKY:

 

Z pozície opatrovateľky musíš upozorniť svojho klienta na nebezpečenstvo situácií, ktoré vedú k modrinám a následne všetky tieto nebezpečenstvá čo najviac eliminovať. V prípade zistenia, že modriny pochádzajú z neznámeho pôvodu, vznikajú samovoľne, tvrdnú, sú veľké, spôsobujú bolesť alebo sa nehoja, tvojou úlohou je kontaktovať lekára, pretože takéto podliatiny môžu v ojedinelých prípadoch znamenať aj vážnejšie ochorenia, ako napr. krvnú chorobu. Z tohto dôvodu dávaj pozor nielen na svojich klientov, ale aj na seba.