Radi Vám pomôžeme Po - Pia: 8:00 - 17:00  | 
+421 (0) 55 676 23 97info@lwork.sk

AKO SA VYROVNAŤ S DEPRESIOU V ZAMESTNANÍ 2. časť

ako sa vyrovnať s depresiou

V 1. časti článku „Ako sa vyrovnať s depresiou v zamestnaní“ som rozoberala, že depresia je choroba ako každá iná, venovala som sa faktorom, ktoré ju spôsobujú, aké sú príznaky krátkodobej a dlhodobej depresie a zodpovedala niektoré odpovede na dôležité otázky. Dôležitejšie je však vedieť, ako proti nej bojovať, aké rady budú nápomocné, s kým by si sa mala porozprávať či aká liečba je k dispozícii. To všetko ti pomôže s depresiou sa vysporiadať.

 

 

Každému pomôže niečo iné, no poskytnem ti 8 tipov a rád, ktoré ti môžu pomôcť, ak bojuješ s depresiou:

 

  1. Nepretvaruj sa, nenechávaj si to len pre seba. Aj depresia je len choroba. Nie je tvojou hanbou ani zlyhaním. Daj svojmu blízkemu okoliu najavo čo ťa trápi, s čím bojuješ a čo sa s tebou deje. Rodina a blízki sú tí, ktorým na tebe záleží a ktorí ťa určite podporia.
  2. Ak vládzeš, rozprávaj sa o tom s priateľmi, kamarátkami. Nemusí to byť len rodina, ktorá ťa podporí. Aj obyčajný rozhovor s niekým, komu dôveruješ, ti pomôže viac, ako keď to budeš v sebe dusiť. Zbavíš sa úzkosti, samoty a to aj najmä vtedy, ak sa budeš rozprávať s niekým, kto už niečím podobným prešiel.
  3. Nenúť sa do činností, ktoré by ti mohli zhoršiť stav, aj keby išlo o tie najjednoduchšie. Je prirodzené, že zo začiatku nebudeš vládať a mať chuť vstať z postele, jesť, upratovať či pracovať. O pár týždňov ti bude lepšie, pretože tieto príznaky miznú ako prvé, no kým sa ti polepší, popros niekoho v domácnosti, kto ti rád pomôže. V zahraničí v práci opatrovateľky bude asi náročnejšie zladiť sa s náhradnou opatrovateľkou, ktorá ťa zastúpi. Ak však skontaktuješ svojho zamestnávateľa, v našom prípade našu spoločnosť, oboznámiš ich so svojím problémom, určite ti vyjdú v ústrety, pretože najprv sa musíš zotaviť ty, aby si ďalej mohla pomáhať iným.
  4. Počas depresie nerob žiadne unáhlené a vážne rozhodnutia. Tvoje nazeranie na svet je kvôli depresii skreslené, obmedzené a ovplyvnené. Po uzdravení by si svoje rozhodnutia mohla oľutovať, pretože sa budeš na veci dívať úplne inak.
  5. Nestrácaj nádej. Mnoho iných ľudí prešlo rovnakou situáciou ako ty a dostali sa z toho. Možno v tomto momente je tomu ťažké uveriť, ale nakoniec sa z toho dostaneš aj ty.
  6. Ak ti lekár nariadi antidepresíva, nikdy si ich svojvoľne nevysadzuj, aj keď si myslíš, že sa cítiš lepšie. Depresia sa môže v krátkom čase vrátiť.
  7. Ak však skutočne nastanú prvé príznaky zlepšenia, do práce a ku každodenným povinnostiam sa ešte nevrhaj. Tvoja psychika je ešte krehká a nemôže sa ešte vystavovať každodennému stresu. Prácu striedaj s odpočinkom, oddychom, správne a zdravo sa stravuj a pravidelne spi.
  8. Ak sa už cítiš celkom dobre, začni chodiť na prechádzky, do prírody, medzi ľudí, začni sa stretávať s priateľmi. Rob pre seba veci, ktoré ti budú skutočne robiť radosť a pomôžu ti cítiť sa lepšie. Opäť nadobudni istotu v kontaktoch s okolím.

 

KLASICKÁ LIEČBA

Depresia je jednou z úspešne liečiteľných psychických porúch, pretože pomáha absolútnej väčšine pacientov. Bez jej liečby však môžu príznaky trvať aj roky a postupne viesť k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu. Môže zapríčiniť mnohé telesné ochorenia, ako sú ochorenia chrbtice, srdca a ciev, onkologické ochorenia a pod. Depresia je rizikovým faktorom, preto ak ňou trpíš, obráť sa na svojho praktického lekára. Platí, že čím skôr človek s liečbou začne, tým skôr depresia odznie. Je to skutočne veľmi dôležité z dôvodu nastavenia a odporučenia vhodnej liečby, aby si sa rýchlo mohla cítiť opäť sama sebou.

Depresia má niekoľko stupňov závažnosti a vzhľadom k tomu je liečba individuálna. Nikdy si ju nediagnostikuj sama! Odborný lekár je tu na to, aby si sa s ním poradila a zvážila všetky možnosti, kým sa obaja dohodnete a rozhodnete, ktorý spôsob liečby bude pre teba najvhodnejší.

  • Ak lekár vyhodnotí, že trpíš ľahkou formou depresie, ktorá sa zlepší aj sama, najskôr navrhne, aby si len za pár týždňov prišla na kontrolu.
  • Ak lekár vyhodnotí, že predsa len potrebuješ liečbu, môže ti predpísať:
    • krátku farmakologickú liečbu – zväčša sú to antidepresíva, ktoré ti pomôžu zlepšiť náladu, umožnia ti lepšie a ľahšie zvládať každodenné povinnosti; účinky sa dostavia až po 2 až 4 týždňoch
    • konzultácie/psychoterapiu – možnosť sa z problémov vyrozprávať a ako sa pomocou rôznych techník naučiť zvládať depresiu či stres
  • Ak lekár vyhodnotí, že trpíš ťažkou formou depresie, môže ti odporučiť kombináciu antidepresív a psychoterapie.

 

ALTERNATÍVNA LIEČBA

Mnoho ľudí trpiacich na depresiu siaha po farmaceutikách. Tie vo veľkej väčšine pomáhajú, ale môžu mať rôzne vedľajšie neblahé účinky a následky na obličky a pečeň. Ak aj ty si zástankyňou prírodnej formy uzdravovania, byliniek, prírodných liečiv či alternatívnych metód, táto časť je pre teba ako stvorená. Aj tie dokážu rovnako dobre bojovať proti depresii, ako chemicky vyrobené lieky.

Alternatívna medicína

  • Vhodné stravovanie – pestrá a vyvážená strava robí divy. Nemusím pripomínať, že veľa ovocia a zeleniny sú v našom jedálničku základ, pretože vďaka vitamínom, živinám a množstvu ďalších prospešných látok, dodávajú telu energiu a tým pádom aj pozitívne myslenie, ktoré automaticky potláča depresívnu náladu. Vyhýbať sa alkoholu je nutnosť.
  • Pohyb a cvičenie – pri práci opatrovateľky asi núdzu o pohyb nie je, a to je len dobré. Aj krátke prechádzky s klientom sú už nápomocné. Nielen, že ti to pomôže udržať sa vo forme, ale čerstvý vzduch ti prevetrá hlavu a bude sa ti lepšie spať. Takisto buď aktívna aj pri tvojom hobby, domácich prácach či čomkoľvek, čo ti pomôže vyčistiť si hlavu a zbaviť sa nepríjemných myšlienok.
  • Helioterapia (Liečba slnkom) – Slnečná terapia sa pri liečbe depresie v posledných rokoch veľmi osvedčila. Mnohí ľudia a často aj opatrovateľky majú nedostatok vitamínu D, pretože pracujú v uzavretých priestoroch. V minulosti ľudia prijímali viac slnečného svetla, boli šťastnejší a zdravší. Nízka hladina vitamínu D môže spôsobiť veľmi závažné ťažkosti, preto ho netreba brať na ľahkú váhu. Najmä počas zimy môže klesnúť hladina serotonínu, môžeš sa cítiť unavená a náchylnejšia na vznik depresie. Denne by sme mali stráviť na slnku 15 až 20 minút, aby sme pokryli jeho základnú dávku.
  • Akupunktúra – tradičné čínske liečiteľské umenie je podľa nových výskumov rovnako účinné ako lieky proti depresii a pomáha zmierňovať ich vedľajšie účinky. Patrí medzi najstaršie liečebné praktiky sveta a môže sa využiť takmer pri každom zdravotnom probléme. Ide o vpichovanie špeciálnych tenkých ihiel do tzv. aktívnych bodov na ľudskom tele, ktoré majú spojitosť s konkrétnymi ústrojmi, tkanivami či funkciami organizmu. Niektorí vedci tvrdia, že sa v mozgu aktivujú látky utišujúce bolesť, zatiaľ čo podľa Číňanov ide o ovplyvňovanie kanálov energie a nerovnováhy vo vnútorných orgánoch.
  • Aromaterapia – využíva liečivé účinky esenciálnych olejov a ďalších aromatických rastlinných zložiek, ktoré sú zamerané na zlepšenie zdravia človeka. Môžu sa vmasírovať do pokožky alebo inhalovať, kedy majú veľký liečivý účinok na dýchacie cesty. Zlepšujú náladu, odstraňujú depresie a budeš po nich príjemne zrelaxovaná.
  • Antidepresívne bylinky:
    • Ľubovník bodkovaný – je jedným z najlepších prírodných antidepresív. Čaj z ľubovníka bude fungovať rovnako ako antidepresívna tabletka s tým rozdielom, že nemá chemické vedľajšie účinky. Je veľmi dobrý na nervy, pomáha zbaviť sa úzkosti, strachu, nespavosti, depresie, upokojuje a priaznivo vplýva na psychiku. Starovekí Rimania využívali jeho účinky na zamračenú dušu, teda na zlepšenie nálady, čo sa traduje aj dodnes. Čaj by sa mal piť pravidelne, nemal by byť sladený a najlepšie čerstvý. Takisto by sa ľubovník nemal používať súčasne s liekmi proti depresiám.
    • Medovka lekárska – je známa ako bylinka, po ktorej sa ľahko zaspáva. Práve preto je vhodná pre depresívneho človeka, pretože ten potrebuje najmä dlhý a kvalitný spánok. Oddávna sa používa aj pri poruchách nervovej sústavy, pri psychickej vyčerpanosti či v prípade búšenia srdca a pri silných bolestiach hlavy.
    • Valeriána lekárska – je bylina s upokojujúcimi účinkami na nervový systém, takisto sa používa pri nespavosti – prekonáva chronické poruchy spánku, hysterické stavy, depresiu, upokojuje búšenie srdca, svalové napätie, bolesti hlavy.
    • Ženšen – pôsobí na organizmus antistresovo, chráni ho a rozpúšťa negatívne pocity. V čínskej medicíne sa používa už roky a zvyšuje fyzickú aj mentálnu výkonnosť, odstraňuje príznaky depresie. Aj ženšen sa snaží skvalitniť spánok, ktorý v depresívnych stavoch nie je možný.

 

Je nutné brať do úvahy, že nasledovné rady sú len informačné, poradné a nie sú presnou diagnostikou každého jednotlivca. Tú môže stanoviť len odborný lekár.

 

Verím, že si sa niečím inšpirovala a zároveň motivovala, že aj človek s depresiou nie je automaticky porazený a vždy je šanca na úspech. Či už sa rozhodneš pre klasickú alebo alternatívnu liečbu, je to na tebe. Nezabudni však, že zmenou myslenia a chovania dokážeš urobiť často oveľa viac, ako si myslíš.