Radi Vám pomôžeme Po - Pia: 8:00 - 17:00  | 
+421 (0) 55 676 23 97info@lwork.sk

ANKETA: VIANOCE OPATROVATELIEK

Pre človeka musí byť psychicky náročné tráviť vianočné sviatky v cudzine s cudzími ľuďmi. Práve opatrovateľky sú tie, ktoré to bremeno musia niekedy uniesť. Keďže sa Vianoce blížia neuveriteľnou rýchlosťou, zaujímalo ma, ako opatrovateľky trávia Vianoce v zahraničí, teda aké sú Vianoce opatrovateliek. Poďme sa spolu pozrieť na vaše príbehy a skúsenosti.

 

Vianoce sú chvíle radosti a pokoja, magický čas strávený so svojimi najbližšími. Pre mnohých je to najkrajší sviatok v roku, pretože sa stretne celá rodina, ktorá sa možno nevidela dlhý čas. Sú to chvíle, ktoré si chceme pamätať čo najdlhšie a chceme mať čo najkrajšie spomienky. Opatrovateľky niekedy to šťastie nemajú a musia prežiť vianočné sviatky v cudzine pri opatrovanom klientovi samé, bez rodiny, bez tradičných zvykov.

 

Poďme sa spolu pozrieť na vaše vianočné skúsenosti v zahraničí.

 

pani Miriam: Na Vianoce som bola 2x v zahraničí pri klientovi. V prvej rodine som bola pri ležiacej pacientke, ktorá už nevedela či je piatok, alebo sviatok. V jedle bola zvyknutá na pravidelné časové odstupy, takže som neexperimentovala a myslela som, že to budú veľmi smutné Vianoce. Neustále som pozerala na hodinky, lebo u nás sa večeria o 17tej hod. Ako sa blížil ten čas, moja túžba byť práve v tej chvíli pri svojich bola obrovská! Zapálila som si sviečku, dala med na stôl, že aspoň toto zjem, keďže som mala žalúdok ako kameň. A v tom som niečo začula.. a znovu. Vyzeralo to, akoby zvuk prichádzal z ulice. Pozriem von oknom a skoro som sa zjašila od radosti! Pod oknom stál manžel a moja naj kamoška s manželom a dcérkou! Ani neviem ako som zletela po schodoch im otvoriť. To vám boli Vianoce, ľudia! Prišli v plnej výbave: ryba, šalát, atď. No hlavne ľudia, ktorých ľúbim a po ktorých mi srdce pišťalo. Jedny z najkrajších Vianoc! A potom, že zázraky sa nedejú. 😉 Moje druhé Vianoce boli o niečo smutnejšie, musela som zobrať vianočný zástup. Klient zomieral a dievčatá čo pána opatrovali 7 rokov, chceli byť na Vianoce doma a bolo im to aj ľúto, no nechceli byť pri tom, keď zomrie. Takže tie Vianoce boli iné, ťažké. Pre klienta, rodinu, ale aj pre mňa. Boli to dobrí ľudia a ja som bola pri ňom spolu s jeho rodinou do jeho posledných chvíľ. Tiež mi to veľa dalo, zase ma to vrátilo na zem a utvrdilo v tom, čo je v živote dôležité – každý jeden okamih, každý jeden dotyk či milé slovo. A, samozrejme, vzácne chvíle s mojimi blízkymi. Prajem silu a vieru pre kolegyne, ktoré budú preč od rodín, že to má zmysel. Toto už je poslanie, nie práca. Krásne Vianoce!

 

pani Dana: Na stole bol starý venček. Sviečka sa zapálila na 10 minút. Na večeru doniesla dcéra po dva obložené chlebíčky. Dva poháre sektu. Dostala som ako darček 9 čokoládových cukríkov. Po hodinke ma poslali do izby.

 

pani Iveta: Ja som Vianoce zažila len v jednej rodine, v ktorej som pracovala viac ako 5 rokov. Ani jeden rok som nemusela na Vianoce nič variť, nedovolili mi to, stále ma vyháňali z kuchyne so slovami: „Ty dnes nebudeš robiť nič, varíš celý rok, tak oddychuj!“ 😀 Ex manžel mojej pacientky s novou manželkou vždy všetko doniesli, aby bolo všetko na stole, jedli sme celý deň. Tento rok budem zasa pracovať, ale som v novej rodine, variť budem ja a teším sa, lebo som v príjemnej rodine, ktorá zje všetko a chutí im všetko, čo uvarím.

 

pani Mery: Predminulý rok sme večerali s rodinou babky predčasne, no ukázali sa ako najväčší žgrlavci nielen voči mne, ale aj voči babke, teda ich mame. S babkou sme si potom urobili náš Štedrý večer. Minulý rok som bola v práci tiež, boli sme pozvaní k rodine mojej klientky, takže som ochutnávala cudzokrajné špeciality a sledovala ich zvyky. Tento rok budem tráviť Vianoce v rodine, kde som už dlhšie, ale neviem ako zorganizujú vianočné sviatky. Že som od rodiny preč už tretie Vianoce beriem športovo, veď Ježiš sa má narodiť v srdci každý deň, nielen na Vianoce.

 

pani Renáta: Povedali mi, že babkina nevesta navarí Štedrú večeru, takže sme večerali špagety! 😀 😀

 

pani Lenka: Jezdíme společně s přítelem jako pečovatelé a úplně první Vánoce přede dvěma lety nebyly ničím zvláštní, protože manželský pár, o něhož jsme pečovaly, na tom nebyl zdravotně dobře. Paní měla deprese a děda těžkou demenci. Takže se pojedlo, pouštěli jsme koledy a koukali na TV. Přítel připravil náš tradiční bramborový salát a rybí filé. Návštěvy synů proběhly až po Štědrém dnu. Loňské Vánoce už byly více rodinné, ale spíše jsme prožili krásný advent, kdy nás rodina vzala na trhy a pozvala na ochutnávání masitých dobrůtek a svařáku. Samotný Štědrý den jsme si udělali s přítelem v soukromí ve svém pokoji a rodina o patro výš, společně večeřeli Fondue. Byli jsme v tu dobu ve fázi vzájemného „oťukávání“ a byla mezi námi taková rozpačitost, co a jak by mělo být. Bohužel to byly poslední Vánoce jejich babičky, naší pacientky. Myslím, že i uvítali, když je strávili s milovanou babičkou v rodinném soukromí. 🙂

 

pani Dagmar: Prekvapivo pekné! Skutočne to záleží od ľudí. Aj na Slovensku máme rôznych ľudí, poznám takých, čo to vnímajú komerčne a povrchne. 🙁 Ale aj tých, ktorí sa pozerajú na Vianoce z toho biblického hľadiska. Ja som v zahraničí zažila to druhé. Bola som síce preč od svojej rodiny, ale rodina klienta sa skutočne snažila urobiť čarovnú atmosféru Vianoc. Na Štedrý večer sme si čítali z Biblie a hrala nám Tichá noc. 🙂

 

pani Lenka (reakcia na pani Dagmar): A právě u nás to bylo opačně. Tam, kde byly Vánoce takhle odbyté, vnučka nám přinesla jen pekáč s kačenou, kterou nikdo ani nechtěl jíst, tak byli velcí křesťané. A v loňské rodině příliš věřící nebyli a přesto tam byla více cítit rodinná pospolitost, krásná atmosféra. Myslím, že Němci mají Vánoce ještě opravdu spíše v tom nekomerčním stylu a doufám, že americký kýč neovlivní ani Česko, Slovensko, Rakousko či Německo.

 

pani Zuzana: Ja som už vyše roka a pol v Nemecku v jednej a tej istej rodine. Každé sviatky tu mám nádherné a berú ma ako člena rodiny. Dostala som sa do úžasnej skvelej rodiny, nakoľko babka je aká je, má agresívnu demenciu a k tomu už má aj ďalšieho „kamaráta“ Alzheimera. Ešte aj na moje narodeniny spravili oslavu. Sviatky v zahraničí sú neopísateľne krásne.

 

pani Milka: Ja som cez Vianoce robila 9x a všade to boli úžasné Vianoce, varila som všetko ja ako varím aj doma. Oplátky s medom, kapustnicu, jušku s hubami a údenou klobásou, rybie filé so šalátom, kysnutý makový koláč, orechový závin a všade im to veľmi chutilo. Väčšinou bola s nami aj rodina klientov, ozdobila som vždy vianočný stromček, ikebany, napiekla som pred Vianocami medovníčky, šuhajdy, linecké pečivo, medové rezy.. jaj, to bola hostina! Vždy som od každej rodiny dostala darček alebo obálku s peniazmi a nebolo ich málo. Každému prajem pekné Vianoce v práci! 🙂

 

pani Magdaléna: Cez Vianoce som bola dokopy v troch rodinách, V Nemecku a Švajčiarsku a boli to pekné sviatky. Zvyknú robiť raklet alebo nejaké bežné mäsité jedlo. Nie tak veľa jedla ako u nás, ale vždy to bola normálna večera s dezertom a potom sa rozdávali darčeky. Snažili sa mi venovať, aby som nepociťovala smútok za domovom. Aj tieto Vianoce budem v Nemecku.

 

pani Monika: Prežila som Vianoce so starkou a starkým sama. To boli slovenské Vianoce, kúpili sme živý stromček, vyzdobila som celý dom, všetko svietilo, poschodie a ešte aj terasa, bolo to úžasné, po večery sme rozbaľovali darčeky, boli to úžasní ľudia. Druhé Vianoce boli spoločne s ich dcérou, ktorá býva 400km ďalej, tiež boli super okrem jedla, ktoré varila dcéra. Na večeru boli zemiaky, španielske vtáčiky a nechutná tmavá omáčka, potom veľa zeleninového šalátu a nakoniec kúpená torta. Po večery boli opäť darčeky, sedeli sme asi 2 hodiny pri stole, kým každý nerozbalil darček, potom mal každý svoj program. Ja, pochopiteľne, veľa práce so starkou a veľa riadu. Asi okolo 20:00 som mala frei, takže som zavolala našim domov a vypustila slzičky.

 

Vianoce nie sú len o dostávaní, ale predovšetkým o dávaní. V tomto prípade sú opatrovateľky tie, ktoré dávajú.  Dávajú svojim klientom opateru, aj keď by ju najradšej venovali svojej rodine. Dávajú ju nezištne aj napriek tomu, že by sa najradšej videli medzi svojimi. Svoju zlosť či smútok si nevybíjajú na svojich klientoch, práve naopak. S láskou sa o nich postarajú, len aby im bolo dobre, hoci to mnohí klienti nedokážu vnímať.  A čo dostanú opatrovateľky? Minimálne pocit zadosťučinenia, ľudskosti a pocit byť aspoň na chvíľu skutočným anjelom strážnym pre toho, pre koho to môžu byť posledné Vianoce.

 

Za celý tím L-work & EPS vám všetkým prajeme krásne Vianoce či už doma, alebo v zahraničí, plné hojnosti, priateľskej nálady a nezabudnuteľných zážitkov.