Radi Vám pomôžeme Po - Pia: 8:00 - 17:00  | 
+421 (0) 55 676 23 97info@lwork.sk

TANÁCSOK KEZDŐ GONDOZÓK SZÁMÁRA

Már nagyon jól tudjuk, hogy egy beteg és idős személyt gondozni és törődni vele, nem csak nemes, hanem fizikailag és lelkileg is megterhelő feladat. A tapasztalt gondozók ebben az igényes munkakörnyezetben már otthon vannak, de mi a helyzet az újakkal és a kezdőkkel? Lehet, hogy pont TE is meg szeretnéd tapasztalni ezt a szakmát és segíteni szeretnél azoknak, akiknek a legjobban szükségük van rá, viszont félsz az eddig ismeretlentől és tétovázol, hogy kipróbáld-e, vagy ne. A félelem az egyik legnagyobb ellenségünk, ezért megpróbálom azt néhány, neked, mint kezdő gondozónak szóló fontos tanáccsal eloszlatni.

 

 

Ha a munkádban szeretnél a legjobb lenni és szeretnéd azt egy új és magasabb szintre emelni, segítségedre lehetnek az alábbi tanácsok:

 

Motiváció.

Ha az egyetlen motivációd a pénz, az nem elegendő. Az, hogy munkát elsősorban mindenki a pénz miatt keres és azért hogy megőrizzen egy bizonyos életszínvonalat, teljesen természetes, ez viszont nem fog sokáig ott tartani téged a munkahelyen. Előbb vagy utóbb az összes kiadásod rendezése után, elégedetlen leszel a bevételeddel, ez nem egy járható út. Az ápoló, a gondozó és az egészségügyi nővér munkája nem felel meg mindenki számára, itt elsősorban egy hivatásról van szó. Ezt éppen ezért így is kell felfogni. A munkát érzéssel és tisztelettel kell végezned, és elsősorban rendelkezned kell egy bizonyos szociális együttérzéssel. Azért, mert ebben az ágazatban a lehető legfontosabb az emberek iránti szeretet és a segíteni akarás.

Az idegen nyelv folyamatos tökéletesítése.

Az anyagi motiváción kívül, vonzó lehetne számodra az idegen nyelv ismerete is. Köztudott, hogy a nyelvtanfolyamok semmire sem tanítanak meg, ill. kinek lenne kedve még könyveket olvasni és erővel új szavakat tanulni? Ezen kívül sok pénzt elköltesz, az eredmények viszont ennek ellenére sem mutatkoznak. Viszont munkavégzés közben ez teljesen más. Ott nincs választási lehetőséged. Bedobnak a mély vízbe, aztán vagy megtanulsz úszni, vagy megfulladsz. Előbb vagy utóbb úgyis győzni fogsz, mivel az az adott családban keletkező különböző helyzetek, megértetik veled a szavak jelentését. Elég ha a hangsúlyra, nyelvjárásra, dialektusra figyel és biztos lehetsz benne, hogy minden nap új szavakat fogsz megtanulni, és azokat soha nem fogod elfelejteni, ráadásul az ilyen nyelvtanulás teljesen ingyenes.

Kapcsolattartás a családdal.

Egyértelmű, hogy ha egyedül vagyunk valahol külföldön, szeretnénk a lehető leggyakrabban kapcsolatban lenni a közeli hozzátartozóinkkal. Ezért az új családban sose félj tájékozódni internet vagy WiFi kapcsolat lehetőségéről. Ebben az esetben a legideálisabb a Skype vagy az egyéb chat-tel rendelkező közösségi hálózatok használata. Viszont, ha a családnak nincs internetes hozzáférése, vagy a családotoknak nincs otthon számítógépe, jó, ha egy helyi szolgáltató SIM kártyáját szerzed be, amely a drága roamingnál sokkal kedvezőbb.

Meghúzni a határokat.

Ha egy új környezetben, vagy családban teljesen kezdő vagy, és még csak most kezded tanulni a dolgokat, úgy tűnhet, hogy el kell viselned az új család vagy ügyfél minden hóbortját és el kell viselned, hogy kényük-kedvük szerint ugráltassanak. Ez tévedés! Az ügyfélnek is tudnia kell, hol vannak a határai, mi az, ami elviselhető, és mi az, ami nem. Egy folyamatosan fáradt gondozó, aki egész nap meg sem áll, senkinek nem használ. Az ügyfélnek sem.

Sose hozd elő a személyes problémáidat.

Számos gondozó mindig ugyanabba a hibába esik – elkezdenek a család vagy az ügyfél felé megnyílni a személyes problémáikkal. Még akkor is, ha jó kapcsolatban vagy az adott családdal és úgy érzed, hogy ez helyes, soha nem tudhatod, hogy mikor fizetsz rá. Az esetek nagy részében felesleges gondokat szerzel így magadnak. Hiszen más munkahelyen sem szokás, hogy az alkalmazottak az ügyfeleik vállán panaszkodják ki magukat. És ennél a munkánál ez végképp nem lehetséges, hiszen az ügyfélnek is meg van a maga baja. Arra van a saját családod, amely úgy tud téged támogatni, ahogy senki más.

Ne vegyél részt a veszekedésekben.

Elsősorban a családtagok és a rokonok közti veszekedéseket kerüld. Ez nem a te dolgod, nem is a te gondod, és nem ismered az előzményeket sem. Nem szabad semmiképp harmadik, nem érintett személyként bekapcsolódni a vitába, még akkor sem, ha csak segíteni szeretnél. Ez csak olyan esetben engedhető meg, ha ez a te munkádat érinti, és ők maguk kérik ki a véleményedet. Viszont ilyenkor is vigyáznod kell, mit mondasz és mindenképp diplomatikusan kell eljárni.

Néha szakmai munkára is szükség van.

Ez nem érint automatikusan minden esetet, viszont időnként elengedhetetlen, hogy infúziót, vagy injekciót kelljen beadni, valamint a katéter bevezetésére van szükség. Mindig fontos, hogy odafigyeljünk az adott ügyfél tüneteire, diagnosztizáljuk azokat, aztán segítséget nyújtsunk. Épp ezért fontos, hogy az egészségügy területén is képezzük magunkat. Ez a tudás nem csak hogy megmentheti az ügyfeled életét, de gondozóként növeli szakmai értékedet is. Végül a minőségi és jól elvégzett munkáért, bizonyosan mindenki szívesen ráadást is kifizet.

A családot és az ügyfelet érintő információk kivitele tilos.

Tudom, hogy ezt teljes mértékben nem lehet betartani. Mindenki szívesen pletykál, eldicsekszik vagy elpanaszolja magát a barátnői vagy kolléganői előtt. De ilyenkor nem szabad átlépni bizonyos határokat. Nem helyes és nem etikus kigúnyolni az ügyfelet, sértően, becsmérlően vagy lekicsinylően beszélni róla. Nem szabad a diagnózisát sem részletezni, mert az is előfordulhat, hogy épp emiatt lelki problémái is vannak, amelyekről nem tehet. Mi sem tudhatjuk, hogy mi vár ránk az ő korában. Az ügyfélnek ezért joga van, hogy vele kapcsolatban titoktartóak legyünk.

Vigyázz a váltásra.

Számos tapasztalt gondozó nem javasolja a szoros baráti kapcsolatok kialakítását egy másik olyan gondozóval, aki minket fog váltani. Munkakapcsolat kialakítását természetesen igen, ez szinte kívánatos is, de nem többet. Ez sok esetben nem kifizetődő, mivel ilyen személlyel nem vagy gyakori kapcsolatban, nem ismered őt elég jól ahhoz, hogy megbízhass benne. Nagyon könnyen visszaélhet az információkkal és ellened fordíthatja az ügyfelet. Persze, léteznek kivételek is, amelyek erősítik a szabályt.

Mindent jó könnyedén es humorral kezelni.

Ennél a munkánál ez egy igen hálás feladat, hisz meg kell érteni, hogy sohasem rossz minden annyira, mint amilyennek tűnik. Ha meg szeretnéd őrizni a higgadtságod és a jó lelki közérzetben szeretnéd eltölteni az időd legnagyobb részét, fontos, hogy ezt gyakran eszedbe juttasd. Mindent túlságosan komolyan venni úgyis lehetetlen.

 

Remélem és bízom benne, hogy ezek a tanácsok segítségedre és hasznodra válnak a jövendőbeli gyönyörű szakmádban. Ha szeretnél a cikkhez valamilyen személyes tanácsoddal is hozzájárulni, amelyet szívesen megosztanál mindannyiunkkal, kérünk, közöld azt a cikk alatti hozzászólásokban. Minden jelenlegi és jövendőbeli gondozó bizonyára hálás lesz neked. 🙂