Radi Vám pomôžeme Po - Pia: 8:00 - 17:00  | 
+421 (0) 55 676 23 97info@lwork.sk

HĽADÁ SA AGENTÚRA! AKO SI VYBRAŤ TÚ SPRÁVNU?

Zavádzajúce a často podvodné ponuky, oklamaní zamestnanci, nezákonné poplatky a neľudské životné podmienky. Samé negatívne skúsenosti. Aj tebe je to povedomé či dokonca úplne známe? Je toho plný internet…
Každý niekde začínal, hľadal, skúšal a určite bol personálnou agentúrou minimálne raz oklamaný. Kde nastala chyba? Povieš si, prečo sa to muselo stať práve mne? Ale stalo sa to aj iným. Deje sa to pravidelne. Nájsť v dnešnej dobe spoľahlivú agentúru či spoločnosť je omnoho ťažšia úloha, ako si nájsť samotnú prácu v zahraničí.
Preto ti chcem pomôcť a dať ti dôležité odpovede, ktoré ti pomôžu vyhnúť sa možným problémom, upozorniť ťa čo si všímať a čo je potrebné vedieť ešte pred vycestovaním za prácou opatrovateľky či opatrovateľa.

 

Začiatky sú vždy ťažké a náročné hlavne po psychickej stránke. Každý človek je rád aj za minimálnu pomoc, od ktorej by sa mohol ďalej odraziť aj sám. Zvlášť, keď sa to týka novej, nepoznanej krajiny a mentality. Koľko opatrovateliek ti však bolo ochotných pomôcť, poradiť s výberom práce či odporučením z vlastnej dobrej skúsenosti? Stavím sa, že veľmi málo, možno dokonca ani jedna. Nie je to veľmi potešujúce, ale ani nie úplne na škodu. Nikto aspoň nenesie zodpovednosť za to, ak sa tá pôvodne dobre mienená rada tak trošku neosvedčí a keď nakoniec urobí väčšiu neplechu ako mala. Vtedy neostáva nič iné, než hľadať na vlastnú päsť.

Pri dnešnom nespočetne veľkom množstve informácií, ktoré sa na nás valia z každej strany,  môže nastať dosť pekný a mätúci chaos. Ktorá agentúra bude pre mňa tá správna? Ktorá bude finančne prijateľná? V ktorej budem spokojná s platom a s ostatnými podmienkami? Ktorá mi zabezpečí dobrého klienta s rodinou? Budem tam úplne sama? Ktorá agentúra mi bude nápomocná za každých okolností a nevykašle sa na mňa pri prvej možnej príležitosti? Určite to poznáš aj sama. V momente sa vynoria všemožné otázky, na ktoré chceš ihneď odpoveď. Inak nastáva mierna panika a stres. No pritom je to také jednoduché.

Najdôležitejším poznatkom je tvoje vlastné presvedčenie toho, čo vlastne chceš, čo očakávaš. Je dôležité si uvedomiť, že TY platíš, TY sama sa rozhoduješ, TY sama máš právo vybrať si agentúru. Agentúra si nevyberá teba, ale ty ju. Je to tzv. obchod. Ty sa nezaobídeš bez nej, ona sa nezaobíde bez teba. Je to celkom fér, že? Musím sa však prikloniť na vašu stranu, na stranu opatrovateliek, pretože nebyť vás, nevzniklo by toľko agentúr, dopravcovia a množstvo iných ľudí by nemalo prácu. Seriózne agentúry a spoločnosti sprostredkujúce prácu v zahraničí si to dobre uvedomujú, preto sa o vás budú starať ako v bavlnke.

 

Ako však takú agentúru nájsť?
Poďme sa bližšie pozrieť na to, na čo si treba dávať pozor, čo si treba všímať a čo robiť.

 

 • Prvý krok opatrovateľky určite smeruje na rôzne fóra, ktoré sa väčšinou nedajú ani čítať. Samotní opatrovatelia vedia popísať množstvo špinavostí, hoci to nemusí byť skutočná pravda. Tieto lacné ohovárania nepodložené dôkazmi môžu veľmi nespravodlivo narušiť dobré meno danej agentúry, ktorá v niektorých prípadoch za (možno) vzniknuté nedorozumenia ani nemôže, pretože je na vine sám pracovník či klient. Preto platí staré zlaté pravidlo – 100 ľudí, 100 chutí. Povedzme si pravdu, nedá sa vyhovieť a zavďačiť všetkým uchádzačom o prácu. Každý má iné priority, každému vyhovuje niečo iné. Čo sa páči jednej opatrovateľke, nemusí druhej a opačne. Preto netreba hneď veriť všetkému, čo na daných fórach čítaš. Porovnaj si rok vzniku spoločnosti s dátumom daného príspevku. Môže sa stať, že komentár je príliš starý a tým pádom neaktuálny. Spoločnosť mohla odvtedy prejsť výraznou zmenou a prípadné chyby už dávno odstránila. Existuje však množstvo iných spôsobov ako si overiť, že ide o serióznu agentúru.

 

 • Každá spoločnosť, ktorá poskytuje a sprostredkúva prácu v zahraničí, musí vlastniť buď platné povolenie na sprostredkovanie zamestnania za úhradu vydané ÚPSVaR-om, alebo mať licenciu, ktorú vydáva Živnostenský úrad. Ale ani tu nie je istota, že to povolenie získala seriózna spoločnosť. Ak ho však nemá, nastáva problém a treba dať rýchlo ruky preč.

 

 • Ako rozpoznať podvodnú ponuku či inzerát? Veľmi jednoducho. Daná ponuka vyzerá až priveľmi lákavo a okato. Žiada minimálne požiadavky na kandidáta, prax, jazykové znalosti, všetko sa zdá príliš dokonalé a jednoduché. Takúto ponuku inzeruje zväčša súkromná osoba s e-mailom, ktorý nemá s názvom spoločnosti nič spoločného, čo znamená, že nemá ani vlastnú webstránku. A ak aj má, tak bez adresy. Na to pozor.

 

 • Je vhodné danú spoločnosť či agentúru navštíviť aj osobne, no nie je to vždy možné z hľadiska vzdialenosti. Vtedy si treba všímať komunikáciu agentúry. Aký dojem zanechala, čo od opatrovateľov vyžaduje, očakáva, ale aj čo ponúka, o aké poplatky sa bude jednať. Rovnako sa to týka aj písomnej formy. Ak si s komunikáciou, serióznym jednaním a profesionálnym prístupom spokojná, vtedy si môžeš byť úplne istá, že je to tá správna agentúra.

 

 • Ak už je všetko dohodnuté, nasleduje pracovná zmluva. Podstatné je neplatiť žiadne peniaze vopred ešte pred podpisom zmluvy! Agentúra nemá právo žiadať vopred rôzne poplatky za registrácie, preklady dokumentov a pod. Účtovať môže len tebou vybrané doplňujúce služby.

 

Pracovná zmluva musí obsahovať:

–  údaje o zamestnávateľovi ako názov, sídlo, identifikačné číslo a údaje o zamestnancovi

– druh práce, miesto výkonu práce, deň nástupu do práce a trvanie pracovného pomeru, pracovný čas, výška mzdy, dovolenka

– práva a povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa

– osobitné ustanovenia

– záverečné ustanovenia

 

 • Dohodu či zmluvu o sprostredkovaní práce je potrebné prečítať si ešte pred jej podpísaním. Je možné požiadať o doplnenie ďalších údajov, no ak máš podozrenie či nedôveru, zmluvu radšej nepodpisuj. Takisto si nezabúdaj odkladať všetky dokumenty a potvrdenia o zaplatení.

 

 • Kto sa pýta, veľa sa dozvie. Tento bod netreba podceňovať. Ak máš akékoľvek otázky ohľadom spôsobu prepravy, ako sa dostaneš na dané miesto či ako to bude s ubytovaním, alebo chceš získať kontakt na zamestnávateľa, rozhodne sa pýtaj. Tá pravá agentúra s radosťou na všetko odpovie a bude to brať ako znak toho, že máš o prácu seriózny záujem.

 

 

Mnoho ľudí či opatrovateľov agentúry a sprostredkujúce spoločnosti nepodporuje a neuznáva. Nevýhody si uvedomuje každý, ako poplatky za služby, nižšia mzda. Ale uvedomujeme si aj výhody? Tú opačnú stranu mince? Ako všade, tak aj tu platí, že nie všetko je čierne.
Agentúry a spoločnosti sú v mnohých oblastiach prospešné a nápomocné. Dokážu vybaviť a doriešiť mnoho vecí, ktoré by si ty ako opatrovateľka sama nedokázala. Majú rôzne kontakty, ktoré ty nemáš, ich slovo má v rodine väčšiu váhu, preto ti vedia vybaviť lepšie finančné ohodnotenie.

 

A akú pomoc ti ponúka L-WORK & EPS?

 

 • Po bezplatnom zaregistrovaní a následnom prijatí sa už nemusíš o nič starať. L-WORK & EPS sa postará o dané doklady, formuláre (ZB – skúsenosti danej opatrovateľky s opatrovaním a AF – základné osobné údaje, poistenia, atď).
 • Čo sa týka poplatkov, vopred ťa na ne upozornia (ak nejaké vôbec sú, je to individuálne). Nie v tom momente, keď je to potrebné vyplatiť, ale dajú ti vedieť dopredu, aby si si to finančne vedela zariadiť. Ak však nastane situácia, že ti to s peniažkami predsa len nevyjde, stále sa dá s L-WORK & EPS dohodnúť napríklad tak, že spoločnosť to za teba uhradí a potom ti to stiahne z prvej výplaty. Vždy je tu možnosť, len treba komunikovať.
 • Nájde ti vhodnú rodinu, zabezpečí odvoz a dovoz. Ak budeš v rodine nespokojná alebo ti nebude vyhovovať prostredie, spoločnosť ti ju vymení. L-WORK & EPS je tu STÁLE PRE TEBA! Vždy sa môžeš na nich obrátiť, pretože im ide v prvom rade o tvoje dobro, pohodlie a hlavne spokojnosť. Začiatky nie sú ľahké, je potrebné prispôsobiť sa a naladiť na novú mentalitu, ich spôsob života, zvyky. Ale s L-WORK & EPS to hravo zvládneš.
 • Ak pracuješ v tejto spoločnosti celý rok, nemusíš sa trápiť s daňovým priznaním, pretože ho urobia za teba automaticky. Je to obrovská výhoda, pretože sa ním nemusíš zaoberať, ostane ti čas na vlastnú rodinu a záľuby. Ak však nepracuješ celý rok, spravia ti ho na požiadanie, ale musíš doložiť všetky potrebné dokumenty, ako napr. zápočtový list od predchádzajúcich zamestnávateľov a pod. Na základe tvojej žiadosti ti pomôžu aj s rodinnými prídavkami či PN.

 

V poslednom, no rovnako dôležitom rade treba povedať a zvýrazniť, L-WORK & EPS nie je agentúra, je to tvoj zamestnávateľ. Jeho povinnosťou a prvoradým osobným záujmom je byť ti oporou, byť ti nápomocným za každých okolností a hlavne byť ti PRIATEĽOM. Už sa nemusíš hanbiť, strachovať či obávať myšlienky zo samoty v cudzej krajine. Už nie si sama.